W kolejnej odsłonie rankingu programu „Czyste Powietrze” liderem znów jest jeden region. Największą ilością wymienionych “kopciuchów” znów może pochwalić się Śląsk, który odnotował rekordowy wynik. Gminy województwa śląskiego zajmują ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 roku została gmina Godów.

Reklama

Ranking programu “Czyste Powietrze”

Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował nowy raport. Przekazane informacje dotyczą liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację w programie „Czyste Powietrze”. W rankingu znalazło się 2477 gmina, a najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 roku.

17 pierwszych miejsc zajmuje Śląsk

Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów. Jej mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Tradycyjnie już  największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

 

„Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu „Czyste Powietrze” – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski” – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe” – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Uchwały antysmogowe

Na terenie województwa śląskiego już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze” jest znacznie wolniejsze. Natomiast w pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.

Uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców w dalszej kolejności wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku. Będą obowiązywać w województwie mazowieckim, małopolskim, jak również łódzkim. Również i w tych województwach niestety gminy i ich mieszkańcy nie mają się czym pochwalić. Z Małopolski w pierwszej setce jest zaledwie 6 gmin, z Mazowsza – jedna. Żadna z gmin z woj. łódzkiego nie trafiła do pierwszej setki.


Czytaj też: 15 tysięcy kopciuchów w 15 miesięcy – smogowe wyzwanie dla Warszawy


Bonusy dla najaktywniejszych gmin

„Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Pula  środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych” – przypomina Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Aby sprawdzić jak gminy radziły sobie z wymianą kopciuchów w ostatnim kwartale, należy skorzystać z wyszukiwarki Rankingu gmin w programie “Czyste Powietrze”, którą znaleźć można na: polskialarmsmogowy.pl/ranking jak również na: czystepowietrze.gov.pl.

 

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE