Papież Franciszek idzie z duchem czasu. W jego kolekcji znajdują się pojazdy na CNG, wodór, a najnowsze papamobile są autami elektrycznymi.
Historia watykańskich pojazdów jest niezwykle bogata, a zapoznać się z nią można w Padiglione delle Carozze. Są tam środki transportu różnego rodzaju – od karet i lektyk po nowoczesne auta. Papież Franciszek wprowadził jednak prawdziwy postęp, gdy sięgnął po paliwa nowej generacji.
Renault 4 na CNG
– Papież Franciszek otrzymał Renault 4 od Don Renzo Zocca, księdza z okolic Werony, który był bardzo aktywny w wolontariacie. Auto pełni rolę eksponatu, umieszczono je w watykańskiej powozowni. Znajdujące się tam pojazdy bardzo rzadko można spotkać na ulicach, jednak co jakiś czas są wyprowadzane, aby nie straciły sprawności technicznej – informuje Iwona Stróżyk, licencjonowany przewodnik po Rzymie i Watykanie.
Renault 4 wyprodukowano w 1984 roku, a jego moc to 30 KM. Auto działa na CNG, czyli sprężony gaz ziemny. To najpopularniejsze paliwo w ojczystej dla papieża Argentynie. Kraj jest światowym liderem pod względem ilości napędzanych nim pojazdów. We Włoszech liczba instalacji pozwalających na tankowanie bioCNG systematycznie wzrasta, co ma ścisły związek z intensywnym rozwojem zakładów produkujących biometan w tym regionie.
Czytaj też: Ekologiczne paliwo dla samolotów w Hiszpanii
Toyota Mirai napędzana wodorem
Wodorowe papamobile było prezentem dla papieża Franciszka od japońskiego koncernu Toyota. Korzystał z niego podczas pielgrzymki po Kraju Kwitnącej Wiśni w 2020 roku, ale okazuje się, że poruszanie się autem w Watykanie w tamtym momencie było trudne logistycznie. Ówcześnie najbliższa stacja tankowania wodoru znajdowała się 640 km od Rzymu, a zasięg auta to około 500 km. Aktualnie w Rzymie funkcjonuje już taka stacja.
Elektromobilny papież Franciszek I
CNG i wodór to nie jedyne zrównoważone paliwa, z jakich korzysta papież Franciszek. Wśród EV, z jakich korzystał, wymienić można otrzymanego w 2017 roku Nissana Leaf. Wybrał ten pojazd zamiast Tesli model S, która również była mu proponowana. W 2021 roku papież przesiadł się do kolejnego auta elektrycznego, tym razem było to BMW i3.
W 2021 roku firma Fisker zobligowała się wykonać dla papieża Franciszka specjalny model auta. Bazą będzie elektryczny model Ocean, jednak ma on zostać zmodyfikowany. Na dachu samochodu znajdą się panele fotowoltaiczne, a wyposażenie zaprojektowano z plastikowych butelek zebranych z oceanu.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: Stacja7, Automotoklassik, Zagubieni w Rzymie
Źródło: cng.auto.pl, e-autokult.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE