Obecnie największym wyzwaniem gospodarki jest pozyskanie czystej i taniej energii w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to efekty ekonomiczne, a przede wszystkim troska o środowisko naturalne. Wzrost świadomości biznesowej i ekologicznej wśród rolników wiąże się ze zwiększonym poziomem ich zainteresowania odnawialnymi źródłami energii.

Reklama

Biogazownia

Coraz częściej na terenach wiejskich wraz z przyrostem produkcji żywności, rośnie problem zagospodarowania odpadów (m.in. nawozów naturalnych). Rozwój technologiczny pozwala na wykorzystania zarówno biomasy rolniczej, jak i odpadów zwierzęcych na cele energetyczne poprawiając tym samym relacje odorowe i środowiskowe. Biogazownie doskonale wpisują się w cele energetyczne, a przede wszystkim są dodatkowym źródłem dochodu i bilansowania energetycznego dla wytwarzanych produktów.

Niewątpliwie wśród zalet biogazowni należy wymienić redukcję niekontrolowanej emisji metanu do atmosfery oraz redukcję emisji CO2. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania wytworzonego ciepła do ogrzewania domów oraz budynków gospodarczych.

Prawo energetyczne pozwala na wytworzenie biogazu rolniczego, który jest paliwem wyprodukowanym przy użyciu mikroorganizmów, a po oczyszczeniu do jakości gazu ziemnego może z powodzeniem zostać wprowadzony do gazowych sieci dystrybucyjnych jako zielone paliwo pod nazwą  biometan i biowodór.

Fotowoltaika

Na obszarach wiejskich coraz chętniej budowane są instalacje fotowoltaiczne. Rozwiązanie pozwalające w dużym stopniu na samowystarczalność gospodarstwa, domu czy budynku gospodarczego. Ich dynamiczny rozwój przyczynił się do zwiększania jednostkowej mocy elektrycznej paneli, dzięki czemu produkcja prądu jest efektywniejsza.

Energia ze słońca jest chętnie wykorzystywana w redukowaniu kosztów związanych z użyciem prądu, a pozyskane oszczędności można przeznaczyć na rozwój działalności rolniczej. Bonusem dla rolników są specjalne ulgi podatkowe, dzięki którym można odliczyć nawet 25 proc. kosztów poczynionej inwestycji na budowę instalacji fotowoltaicznej.

Zgodnie z art. 13 Ustawy o podatku rolnym 2017 (Dz.U. 2016, poz. 617) nowoczesne gospodarstwo zasilane energią słoneczną może odliczyć aż 1/4 nakładów inwestycyjnych. Instalacje fotowoltaiczne podlegają możliwości odpisów amortyzacyjnych. Fotowoltaika dla rolnika oznacza samowystarczalną produkcję energii, która będzie zasilać zarówno dom, jak i budynki gospodarcze.

WestWind Energy

Firma WestWind Energy oferuje kompleksową obsługę projektów OZE. Przygotujemy profesjonalną analizę oraz rzeczowy projekt, w oparciu o rozmowę z klientem. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala nam na gruntowną realizację projektów energetycznych.

Skontaktuj się i uzyskaj więcej informacji !

Agnieszka Wiktorowicz

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE