Znany jest już raport IRENA. Do roku 2020 wszystkie odnawialne technologie pozyskiwania energii staną się  konkurencyjne wobec paliw kopalnych – takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez IRENA –  Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej. Biomasa, jak wskazuje dokument, pozostanie kluczowym  odnawialnym źródłem energii.

Reklama

Raport IRENA – szczegóły:

Opublikowany podczas VIII konferencji IRENA w Abu Zabi raport „Koszty wytwarzania energii odnawialnej w 2017  r.” podkreśla, że takie formy odnawialnej energii, jak projekty z zakresu bioenergii, energii geotermalnej i energii  wodnej w ciągu ostatnich 12 miesięcy stały się konkurencyjne kosztowo także wobec producentów energii z paliw kopalnych.

– Ta nowa dynamika zwiastuje istotne zmiany w dotychczasowym modelu energetycznym – mówi Adnan Z. Amin,  dyrektor generalny Agencji IRENA. – Spadki kosztów w obszarze technologii są bezprecedensowe i pokazują, w  jakim stopniu energia odnawialna wpływa na globalny system energetyczny.

W raporcie zwrócono uwagę na fakt, że na rynku pojawiała się duża liczby średnich i dużych przedsiębiorstw posiadających doświadczenie w realizacji projektów OZE.

Możliwości, jakie daje rynek światowy oraz nowe procedury związane z udzielaniem zamówień na zasadach konkurencyjnych stały się, obok stałego postępu technologicznego, nową siłą napędową, dzięki której odnotowuje się w ostatnim czasie zmniejszenie kosztów  wytwarzania energii odnawialnej.

– Zwrot ku odnawialnym źródłom energii nie wynika wyłącznie z pobudek ekologicznych. Teraz takie działania to  najczęściej korzystne posunięcie także pod względem gospodarczym czy ekonomicznym – przyznaje Adnan Z. Amin.  – Rządy na całym świecie dostrzegają ten potencjał i konsekwentnie realizują niskoemisyjne programy gospodarcze w oparciu o odnawialne źródła energii.

To tylko fragment artykułu!

Chcesz wiedzieć więcej? Zamów prenumeratę Magazynu Biomasa!

Wypełnij formularz poniżej – my zajmiemy się resztą.

 

Tekst: Redakcja
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE