Czołowe organizacje skupiające przedsiębiorstwa zajmujące się przerobem drewna wystąpiły przeciw planom zmiany definicji drewna energetycznego jaką zamierza dokonać Minister Środowiska.
List trafił nie tylko do ministra klimatu Michała Kurtyki, ale także do wicepremier Jadwigi Emilewicz. Oto jego treść.
Poznań, dnia 05.06.2020r.
Szanowny Pan
Michał Kurtyka
Minister Klimatu
Jako organizacje zrzeszające kluczowe branże krajowego przemysłu drzewnego: producentów płyt drewnopochodnych, mebli, palet, programu ogrodowego chcielibyśmy z całą mocą podkreślić, że do produkcji przemysłowej może być również wykorzystywane drewno gorszej jakości m.in. posuszowe, drewno z przebarwieniami, drewno o gorszym stopniu okrzesania, drobnica. Kwestią pozostaje tylko cena oraz ustalenie odpowiednich do jakości form obmiaru takiego surowca. Pozostałości produkcyjne z tartaków w postaci trocin, wiórów, zrębków, zrzynów również stanowią pełnowartościowy surowiec.
Uważamy, że marnotrawstwem jest przeznaczenie na cele energetyczne jakiegokolwiek materiału drzewnego, który może być wykorzystywany jako surowiec do dalszego przerobu w przemyśle przetwórczym. Tym bardziej taki surowiec nie powinien zostać objęty subwencjami.
Naszym zdaniem niedopuszczalnym jest proponowany zapis zawarty w projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii z 27. maja 2020r. w artykule 1, zezwalający na subwencjonowane spalanie właściwie każdego rodzaju drewna, wykorzystywanego do tej pory przez przemysł płytowy, celulozowy, producentów palet i galanterii ogrodowej, jedynie z wyłączeniem drewna tartacznego i przeznaczonego na sklejki lub okleinę.
Proponujemy aby skorzystać z definicji drewna energetycznego określonej w projekcie rozporządzenia dot. cech jakościowo-wymiarowych drewna. Projekt tego rozporządzenia został wypracowany w konsensusie przez branże przemysłu drzewnego, W związku z tym należałoby zachować wypracowaną definicję, która została szczegółowo przeanalizowana przez uczestników rynku drzewnego i jest zgodna z zasadą kaskadowego wykorzystania drewna, jak i hierarchią postępowania z odpadami.
Konsekwencje subwencjonowanego przemysłowego spalania drewna w celu wytworzenia energii odbiją się niekorzystnie zarówno na kondycji przedsiębiorców wykorzystujących go w procesie produkcji, jak też i na poziomie emisji CO2. W wyniku rywalizacji dotowanej energetyki z przemysłem przetwarzającym drewno nastąpi zmniejszenie możliwości produkcyjnych branż związanych z przetwórstwem drewna . Także efekt związania CO2 w gotowych produktach zostanie znacznie zmniejszony. Tarcica, płyty, meble, panele podłogowe i wszystkie wyroby z drewna i papieru wiążą CO2 na wiele lat. W tym procesie redukcji dwutlenku węgla drewno jest efektywnie wykorzystywane. Spalanie drewna w celu produkcji energii może odbywać się dopiero na końcu łańcucha wykorzystania i recyklingu surowca. Proste spalanie leśnego drewna celem uzyskania energii, co umożliwi proponowana poprawka, znacznie skraca cykl, w którym dwutlenek węgla jest zatrzymywany w gotowych produktach.
Należy tez podkreślić, że obecne trudności w zbyciu drewna średniowymiarowego przez Lasy Państwowe wynikają ze zbyt wysokich cen po jakich to drewno jest oferowane. Pomimo próśb wielu stowarzyszeń reprezentujących przemysł drzewny Lasy Państwowe, od wielu miesięcy, nie podejmują jakichkolwiek rozmów mających na celu poprawę możliwości i warunków zbytu drewna.
Jesteśmy otwarci na dyskusję w kwestii znalezienia najlepszych rozwiązań pozwalających na zagospodarowanie nadmiarów drewna jakimi dysponują Lasy Państwowe a także wypracowania standardów drewna energetycznego.
Z wyrazami szacunku:
Marek Kubiak – Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Jędrzej Kasprzak – Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce
Roman Malicki – Polski Komitet Narodowy EPAL
Longin Graczkowski – Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego
Do wiadomości:
Pani Vice Premier Jadwiga Emilewicz – Minister Rozwoju
Pan Minister Michał Woś – Minister Środowiska
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: drewno.pl
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE