Opakowania dla pelletu? Ostatnie miesiące były trudne dla krajowej gospodarki – znaczny spadek popytu dotknął niemal każdą branżę, w tym także opakowaniową. W pewnym stopniu przełożyło się to na spadek cen folii. Sam kryzys wprowadził na rynek niszowe dotąd paliwa, którymi zainteresowanie jest ogromne, co nie wymusza pakowania ich w worki z emblematami spełniających rolę marketingową.


Reklama

Rosnące koszty produkcji pelletu drzewnego skutkują tym, że producenci szukają oszczędności wszędzie gdzie można jeszcze uszczknąć kilka złotych. Może się to udać przy negocjacjach cenowych dotyczących folii na opakowania do pelletu.

– Drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu nie pozostawiają nam dużych możliwości w kwestii redukcji cen, jednak cały czas staramy się, na miarę możliwości, wspierać naszych odbiorców w tej trudnej sytuacji – mówi Patrycja Wojnar, manager produktu w firmie Sup-Fol. Przyznaje ona, że pewien wpływ na ostatnie decyzje miały także zawirowania na rynku surowców do produkcji pelletu oraz rosnąca wśród użytkowników indywidualnych popularność paliw, które do tej pory uznawane były za niszowe lub przeznaczone dla ciepłownictwa.

W przypadku owsa, który przyciąga użytkowników nazwą „pellet z owsa” albo „owies opałowy” producenci – rolnicy zastosowali najprostsze rozwiązania – do worków przeznaczonych dla zboża przytwierdzają kartkę informacyjną. A biznes i tak się kręci. Przedstawicielka firmy Sup-Fol zaznacza, że opakowania na te produkty są z reguły proste i czytelne – odchodzi się od wielokolorowych projektów czy nadruków zdjęciowych.

– Prawdopodobnie wynika to z pośpiechu, braku czasu na opracowanie zaawansowanych grafik. W obliczu nadchodzącej zimy priorytetem jest zapewnienie konsumentom materiału opałowego. Ogromny popyt na pellet sprawia, że funkcja opakowania ogranicza się do kwestii użytkowych, chwilowo nie pełni ono roli środka marketingowego – zauważa.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Wysokie ceny trocin wymuszają na producentach szukanie nowych dróg oszczędności, przez co producenci folii spotykają się ostatnio ze wzrostem zainteresowania opakowaniami z regranulatu. Wysokie koszty energii, która jest potrzebna do przerobu odpadów foliowych powodują jednak, że ceny opakowań z regranulatu nie odbiegają tak rażąco od cen produktów pierwszej jakości, jak to miało miejsce dawniej.

W dodatku, pozornie tańsze rozwiązanie, jakim są opakowania z regranulatu, może w efekcie okazać się rozwiązaniem droższym. Zawirowania w branży tworzyw sztucznych powodują, że dostępne obecnie regranulaty są niskiej jakości, poszczególne partie różnią się znacząco parametrami fizykochemicznymi, co może powodować wiele problemów technicznych podczas pakowania i użytkowania.

– Wspólnie z naszymi klientami zdecydowanie chcemy tego uniknąć, dlatego wybieramy folię minimalnie droższą, ale dobrej jakości. Przy obecnych cenach surowców i dużym popycie wszelkie postoje i straty związane z problemami z pakowaniem są niedopuszczalne – zaznacza Patrycja Wojnar.


Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie. Sprawdź!


– Znacznie lepszym rozwiązaniem na obniżenie kosztów jednostkowego opakowania (i takie rozwiązanie od lat stosujemy z wieloma naszymi klientami i proponujemy je także nowym odbiorcom) jest zastosowanie folii o zmniejszonej gramaturze.

Według ekspertów taki wariant pozwala na uzyskanie większej ilości opakowań z kilograma, nie tylko redukując koszty, ale także przyczyniając się do zmniejszenia ilości generowanych odpadów foliowych. Podsumowując, chwilowo walory wizualne stały się kwestią drugoplanową, co nie znaczy, że straciły na ważności.

– Zawsze zachęcamy naszych klientów, szczególnie nowych, do budowania własnej marki. Dużą rolę w tym procesie odgrywa opakowanie – chwytliwy, przyciągający uwagę projekt pomaga zapisać i utrwalić się w świadomości konsumentów, wiążąc czynniki wizualne z jakością właściwego produktu – podkreśla Patrycja Wojnar.

Prostota, naturalne barwy i akcenty kojarzone z ekologią to rozwiązanie, które zawsze się sprawdza i niesie pozytywny przekaz na temat tego czym jest pellet jako paliwo.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Oprac. Redakcja we współpracy z Sup-Fol
Zdjęcie: BMG
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE