Choć odwrót od betonozy jest zauważalny, polskie miasta często cierpią na niedobór zieleni. Tworzenie nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej to duże wyzwanie. Czy sposobem na rozwiązanie tego problemu mogą być parki kieszonkowe?
Zieleń w mieście
W dużych miastach istniejące od lat tereny zielone często nie wytrzymują konkurencji z nowymi inwestycjami budowlanymi. Stąd też być może rosnąca popularność parków kieszonkowych, które mają zapewnić mieszkańcom kontakt z naturą, chociaż na niewielkim terenie.
– Parki kieszonkowe to niewielkie enklawy zieleni w gęstej zabudowie miejskiej. Z definicji poza roślinami znajdują się na ich obszarach elementy małej architektury – ławki, kosze czy nawet urządzenia zabawowe. – tłumaczy Jarosław Makowski z Biura Zieleni Miejskiej w Kutnie. – Są to niewielkie tereny, zajmujące najczęściej kilkaset metrów kwadratowych, które stały się, podobnie jak duże założenia zieleni, miejscem do odpoczynku czy rekreacji.
Pocket park
Choć pierwszy „pocket park” na nowojorskim Manhattanie powstał już w 1967 r., w Polsce parki kieszonkowe pojawiły się dopiero w 2016 roku w Krakowie i Łodzi. W następnej kolejności była Warszawa, która poinformowała właśnie, że w stolicy pojawi się wkrótce 7 nowych parków kieszonkowych. Nic w tym dziwnego, skoro taki zielony skwer w miejskiej dżungli to same korzyści.
– Jedną z najważniejszych zalet parków kieszonkowych jest uzupełnienie niedoborów zieleni w mieście, przez co, poza swoją podstawową funkcją, parki pełnią istotną rolę w kształtowaniu mikroklimatu miasta – podkreśla Jarosław Makowski.
Parki kieszonkowe w Warszawie
W Warszawie zielone skwery powstaną w ramach projektów z budżetu obywatelskiego, a także dzięki współpracy z InPost w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy. Nad realizacją wszystkich inwestycji czuwać będzie stołeczny Zarząd Zieleni.
Nowe parki kieszonkowe powstaną w pięciu warszawskich dzielnicach:
- na Bielanach – przy ul. Reymonta; przy ul. Broniewskiego oraz przy ul. Wólczyńskiej
- na Pradze-Południe na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego
- na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego
- na Ursynowie przy al. KEN
- na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej
Jak podaje stołeczny urząd miejski, z 6 parków kieszonkowych mieszkańcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. Natomiast budowa skweru przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach zostanie przesunięta na przyszły rok.
Parki kieszonkowe – enklawa zieleni
W tym roku, w ramach projektów z budżetu obywatelskiego, w Warszawie powstały już dwa nowe parki kieszonkowe. Mieszkańcy mogą odpocząć w enklawach zieleni na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo UE.
W stolicy parki kieszonkowe cieszą się dużą popularnością. Na jeden z projektów z budżetu obywatelskiego zakładający ich realizację na ten rok zagłosowało aż ponad 11 tys. mieszkańców.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: um.warszawa.pl
zdjęcie: warszawa.naszemiasto.pl