Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ma chronić odbiorców przez nadmiernym wzrostem cen energii. Wytwórcy energii są zobligowani do dokonania odpisu na ten cel. W przypadku niewywiązania się z obowiązku podlegają karze, której wysokość stanowi 15% przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny
W tym okresie przedsiębiorcy są zobowiązani do samodzielnego obliczenia wysokości odpisu oraz jego wpłaty na rachunek Funduszu do 10. dnia roboczego każdego miesiąca następującego po miesiącu rozliczenia. Ponadto przedsiębiorcy są zobligowanie składać sprawozdania z dokonania odpisu.
Czytaj też: Emisje z nowymi zasadami w rozporządzeniu obejmującym biomasę, biogaz i spalarnie
URE opublikował Wyjaśnienia, co ma na celu umożliwienie podmiotom, które podlegają obowiązkowi „odpisowemu”, tj. wytwórcom i sprzedawcom energii oraz przedsiębiorstwom wydobywającym gaz ziemny, skorygowania ewentualnych błędów w sprawozdaniach. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki planuje rozpoczęcie kontroli sprawozdań w grudniu br., a możliwość skorygowania dokumentów przed rozpoczęciem kontroli pozwoli przedsiębiorcom uniknąć ewentualnych kar.
Odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny nie obejmuje wytwórcy, gdy energia elektryczna wytwarzana jest w jednostce wytwórczej o mocy zainstalowanej elektrycznej poniżej 1 MW lub gdy łączna moc jednostek należących do tego samego podmiotu jest nie większa niż 3 MW, przy czym moc zainstalowana elektryczna żadnej z tych jednostek nie może przekraczać 1 MW. Ponadto z tego obowiązku zwolnieni są wszyscy wytwórcy energii z biogazu i biogazu rolniczego.
Dalsze losy Funduszu
Czytaj też: Programy partii, które zdobyły przewagę parlamentarną
Obowiązek dokonywania odpisu na Fundusz dotyczy okresu od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Obecnie nie jest wiadome, czy jego funkcjonowanie zostanie przedłużone na 2024 r.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: Freepik
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki