Lider skandynawskiego rynku energii i właściciel 45 stacji benzynowych w Finlandii, firma Gasum nie będzie już oferować opcji tankowania gazem ziemnym. Od września klienci stacji paliw Gasum będą mogli kupić wyłącznie biogaz.
Tylko biogaz
Jak wynika z informacji udostępnionych przez spółkę, z dniem 30 sierpnia kończy się era gazu ziemnego na stacjach benzynowych Gasum w Finlandii. Od tej pory będzie tam dystrybuowany wyłącznie biogaz, który jest łatwo dostępnym i opłacalnym sposobem na zmniejszenie emisji z transportu. Wykorzystanie biogazu zmniejsza emisje średnio o 90% w porównaniu z tradycyjnymi paliwami kopalnymi, a ponadto, jak zapewni Gasum, jest korzystniejszą z punktu widzenia ekonomii alternatywą dla LPG.
Większość klientów 45 stacji paliw Gasum w Finlandii już od kilku lat wybiera biogaz właśnie z uwagi na konkurencyjną cenę w porównaniu z gazem ziemnym.
Kongres Biogazu – zarejestruj się już dziś!
Spółka jest największym producentem biogazu w krajach skandynawskich i właścicielem 17 biogazowni w Finlandii i Szwecji. Poza tym Gasum nieustannie inwestuje w zwiększenie produkcji poprzez budowę nowych biogazowni, a także sprowadza zielony gaz z innych krajów europejskich. Stąd też zdaniem spółki obecnie dostępność biogazu jest tak dobra, że nie ma konieczności utrzymywania gazu ziemnego, jako alternatywy na stacjach tankowania w Finlandii.
– Zainwestowaliśmy w zwiększenie dostępności biogazu i teraz możemy być pewni, że biogaz będzie nadal łatwo dostępny dla transportu drogowego również w przyszłości. Strategicznym celem Gasum jest szybkie zwiększenie podaży gazu odnawialnego na rynkach nordyckich, a tym samym umożliwienie niskoemisyjnego transportu drogą lądową i morską – mówił Juho Kurra, wiceprezes ds. transportu w Finlandii, Gasum.
Gasum ma obecnie łącznie 45 stacji benzynowych w Finlandii i jesienią planuje otwarcie kolejnej. Wszystkie stacje benzynowe Gasum można znaleźć na mapie. Obecnie w tych lokalizacjach prowadzone są prace modyfikacyjne, a z końcem miesiąca gaz ziemny całkowicie zniknie z punktów tankowania i zostanie w pełni zastąpiony przez biogaz.
Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE