Od 1 lipca zielona energia zasila Kraków. Budynki miejskie, szkoły, urzędy, instytucje kultury czy środki komunikacji korzystać będą wyłącznie z energii z odnawialnych źródeł.

Energia z odnawialnych źródeł – ograniczenie emisji CO2 i oszczędności

W wyniku przetargu, który rozstrzygnął Krakowski Holding Komunalny SA. instytucje miejskie w stolicy Małopolski przez najbliższe dwa lata będą kupować wyłącznie energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, a więc z elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych czy wodnych.

Reklama

– Można powiedzieć, że od 1 lipca 2021 r. budynki i podmioty Gminy Miejskiej Kraków w mniejszym stopniu będą się przyczyniały do pogłębiania efektu cieplarnianego. Oznacza to, że w okresie dwóch lat unikniemy ponad 325 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla. Będzie to znaczący wkład Krakowa w ochronę klimatu – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, lidera Krakowskiej Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej (KZGEE). – Nie bez znaczenia są także wymierne oszczędności, które odniesie miasto dzięki zakończonemu właśnie przetargowi na zakup energii elektrycznej. Będzie do minimum 6 mln zł w ciągu dwóch lat – dodaje prezes Trzmiel.


Czytaj także: Europejska Agencja Środowiska stworzyła przeglądarkę jakości powietrza


Co to w praktyce oznacza dla Krakowa?

– Energia, która już od dzisiaj płynie w gniazdkach szkół, urzędów, w TAURON Arenie Kraków, Centrum Konferencyjnym ICE Kraków, muzeach, teatrach, w silnikach tramwajów czy ładowarkach miejskich samochodów elektrycznych nie może pochodzić ze spalania węgla, gazu ziemnego, oleju opałowego czy też innych tzw. paliw kopalnych. Wyłoniony w przetargu wykonawca musi zadbać o to, aby była ona wytworzona w odnawialnych źródłach a więc np. elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych, wodnych itp. – mówi Tadeusz Trzmiel.

Program poprawy efektywności energetycznej

Jak podkreśla Krakowski Holding Komunalny, oprócz zakupu zielonej energii miasto prowadzi także inne działania mające na celu zapobieganie globalnemu ociepleniu. Od lat prowadzony jest w Krakowie program poprawy efektywności energetycznej. W efekcie m.in. aż 30% energii elektrycznej zużywanej rocznie przez podmioty gminne jest produkowane w miejskich instalacjach, bez zużycia paliw kopalnych. W tej kwestii przodują spółki komunalne, gdzie wytwarzana zielona energia to prawie połowa całkowitej produkcji. Wciąż przybywa też instalacji, głównie fotowoltaicznych w domach pomocy społecznej, budynkach biurowo-administracyjnych i edukacyjnych  Ciągle trwają prace nad kolejnymi projektami. Największym wytwórcą odnawialnej energii jest Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów. Wytwarza on rocznie ponad 90 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 1 mln GJ ciepła. Znaczną ilość odnawialnej energii wytwarzają również Wodociągi Miasta Krakowa – około 15 tys. MWh, nieco mniej MPO.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: informacja prasowa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE