Brak przejrzystego prawa dla rozwoju odnawialnych źródeł energii i opór agencji rządowych przed wprowadzaniem zmian, które wsparłyby branżę – to główne powody hamujące sektor biogazu, wynika z konferencji „Biogazownie – sposób na energetykę rozproszoną”, która 2 marca odbyła się w Warszawie.

Reklama

Podczas spotkania, w którym udział wzięło ok. 150 przedstawicieli branży biogazowej, głos zabrał wiceminister energii Andrzej Piotrowski mówiąc, że rząd dostrzega problemy właścicieli biogazowni i w specjalnie powołanym zespole do spraw ustawy o OZE wypracowuje rozwiązanie, które będzie stymulowało rozwój instalacji w Polsce. Nowa koncepcja odnosząca się do technologii OZE ma zdaniem wiceministra wypromować przedsiębiorcze i społeczne podejście w grupach ludności zamieszkujących tereny wiejskie. – Myślimy o rozwiązaniu systemowym, jednak dylemat polega na tym, że biogazownie są drogą technologią, choć wnoszą do gospodarki dużo – pozwalają na zagospodarowanie odpadów, dają miejsca pracy i pozwalają na zatrzymanie dużej części kapitału inwestycyjnego w Polsce – powiedział wiceminister Piotrowski. Propozycja, którą może przedstawić Ministerstwo Energii są klastry biogazowe, które powstawałyby z udziałem administracji. – Namawiam by dyskutować o samowystarczalnych wyspach energetycznych, które nie tylko produkowałyby energię, ale też ją dystrybuowały.

Ze stwierdzeniem ministra Piotrowskiego, który mówił o tym, że „OZE kosztuje”, polemizował Michał Ćwil z PIGEOR, zestawiając koszty wsparcia OZE i rządowe subwencje dla górnictwa i porównując ile przeciętny odbiorca energii będzie musiał dopłacić na rachunku za prąd za wsparcie odnawialnych źródeł.

W konferencji zorganizowanej przez UPEBI i PSBR z udział wzięli również Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej.

Mimo zapowiedzi na spotkaniu nie pojawił się ani minister rozwoju Mateusz Morawiecki ani minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Szczegółowa relacja z konferencji zostanie opublikowana w marcowym wydaniu „Magazynu Biomasa”.

Zdjęcia: Magazyn Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE