Nowoczesne metody suszenia trocin, nawozów i innych materiałów

Nowoczesne metody suszenia

Nowoczesne metody suszenia trocin, nawozów i innych materiałów w suszarni fluidalnej.

Suszenie to szereg procesów technologicznych mających na celu zredukowanie zawartości rozpuszczalnika w produkcie*.

Istotne czynniki wpływające na proces suszenia to między innymi:

  • energochłonność, czyli ilość energii elektrycznej i cieplnej potrzebnej do odparowania oczekiwanej ilości wody,
  • wielkość instalacji, która wpływa na koszty inwestycyjne. Im większa suszarnia tym koszty inwestycyjne wyższe, które należy przeznaczyć na budowę hali,
  • temperatura suszenia oraz możliwość jej regulacji,
  • czas przebywania materiału w strefie suszenia. Im krótszy czas przebywania w temperaturze suszenia tym większe możliwości kontroli procesu,
  • elastyczność suszenia, która umożliwia zastosowanie danego typu suszenia różnych materiałów,
  • rodzaj paliwa, które służy do wytworzenia ciepła.

Sprawność suszarni fluidyzacyjnych wynosi do 95%, to znaczy, że 95% ciepła, które dostarczymy do procesu suszenia zostaje aktywnie wykorzystane, z tego też względu fluidyzacja jest nawet 30 razy bardziej wydajna w stosunku do suszenia leżącego materiału, przez który nie przepływa powietrze. Suszarnie fluidyzacyjne potrzebują do 60% mniej ciepła w stosunku do suszarni taśmowych i do dwa razy mniej ciepła w stosunku do suszarni bębnowych.

Nowoczesne metody suszenia

Powierzchnia suszarni fluidyzacyjnych jest do 10 razy mniejsza niż suszarni taśmowych oraz do 5 razy mniejsza w stosunku do suszarni bębnowych. TESTMER Warszawa S.A. jest wiodącym producentem linii technologicznych na polskim rynku. Projektujemy, produkujemy, uruchamiamy i serwisujemy między innymi wytwórnie pasz, wytwórnie pelletów energetycznych, wytwórnie nawozów i wiele innych. Jesteśmy otwarci i gotowi zrealizować prawie każde zamówienie.

Suszarnia fluidalna powstała dzięki współpracy zespołu TESTMER Warszawa S.A. w składzie mgr inż. Maciej Jawor oraz dr inż. Krzysztof Potocki wraz z merytorycznym wsparciem prof. dra. hab. Wacława Romaniuka kierownika Zakładu Technologicznego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego Państwowego Instytutu Badawczego oraz dra. inż. Olgierda Lossmana, który stanowił wsparcie techniczne.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Maciej Jawor, TESTMER Warszawa S.A.

This post is also available in: polski