Interfejs, systemy SCADA, HMI, sterowniki PLC, zdalne sterowanie i nadzór nad produkcją. To w obecnie funkcjonujących fabrykach pelletu nie są obrazki fantasy, ale rzeczywistość pozwalająca skutecznie ograniczyć nakłady pracy i koszty. Okazuje się, że zakładem można skutecznie zarządzać i mieć go stale pod kontrolą wykorzystując dostępne na rynku rozwiązania.
Coraz więcej zakładów produkujących pellet to przedsiębiorstwa wyposażone w nowoczesne technologie, zautomatyzowane, energooszczędne i funkcjonujące w poszanowaniu dla środowiska naturalnego.
Powoli, ale systematycznie z rynku znikają zakłady, dla których bardziej odpowiednim określeniem byłoby słowo „manufaktura”. Przyczyna zmian jest prosta. Rosnące koszty zatrudnienia pracowników, ceny substratów i energii elektrycznej wymuszają wprowadzenie nowoczesnych, sprawdzonych rozwiązań pozwalających na skuteczne obniżanie kosztów, większe bezpieczeństwo funkcjonowania zakładu oraz podnoszenie wielkości i jakości produkcji.
– Zmiany są wprowadzane, aby obniżyć koszty eksploatacji. Są one ważniejsze od inwestycji, ponieważ są kosztami dziennymi, tymczasem dobra inwestycja to wyższa wydajność i obniżenie kosztów eksploatacji – zaznacza Giovanni Pavan z firmy La Meccanica, który wśród katalogu przyczyn obniżenia eksploatacji wymienia m.in. wyższą automatyzację zakładu.
Korzyści z automatyzacji procesów produkcyjnych
Na rynku systemów sterujących procesem produkcji pelletu od lat obserwowany jest stabilny wzrost.
W nowsze, lepsze, mniej absorbujące rozwiązania inwestują zarówno firmy od lat będące w branży, jak i podmioty nowe.
– Inwestorzy w coraz większym stopniu dostrzegają korzyści płynące z automatyzacji ich przedsiębiorstw – twierdzi Dariusz Goliński z firmy Tars Automation, zajmującej się zagadnieniami automatyzacji procesów produkcyjnych, jednej z kilku oferujących rozwiązania dedykowane zakładom produkującym pellet. – Z rynku wypierane zostają systemy oparte o tradycyjne przekaźniki i sterowanie manualne. Zastępują je sterowniki PLC, panele dotykowe HMI, jak i systemy SCADA sterujące i nadzorujące przebieg procesu produkcyjnego. Niepodważalnych korzyści jest co najmniej kilka.
Dotychczasowi operatorzy linii produkcyjnej stają się nadzorcami procesu produkcyjnego przez co ich praca jest lżejsza i bardziej wydajna. Lepsza kontrola procesu pozwala na uzyskiwanie pelletu o stabilnych parametrach oraz spełnienie wysokich standardów jakościowych, jakie są wymagane przy produkcji certyfikowanego pelletu, pożądanego na europejskich rynkach zbytu.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: Redakcja
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE