Ryszard Chmielina, WKE: Zapowiadany program Energia Plus to pozytywny krok w oczekiwanym przez branżę kierunku. Jego główne zalety to rozszerzenie spektrum podmiotów mogących stać się prosumentami o mikro- i małe firmy oraz zmiany mające na celu uporządkowanie i obniżenie opłat dystrybucyjnych.

Reklama

Duże wsparcie dla OZE zapowiadane jest także przez NFOŚiGW. Zaczynają pojawiać się ponadto konkretne kwoty na programy wspierające efektywność energetyczną, ciepłownie biomasowe, kogenerację.

Mój niewielki, ale jednak niepokój wzbudza sprawa biomasy w energetyce. Doskonale przecież zdajemy sobie sprawę, że dysponujemy ograniczonym zasobami biomasy. Zbyt duży popyt z przeregulowanego rynku mógłby zniweczyć wysiłek, jaki był wkładany w budowę ciepłowni biomasowych, a także wpłynąć na rynek pelletu, co dotknie nie tyle ciepłownie, a odbiorców detalicznych.

Generalnie zmiany oceniam na plus, licząc na dalsze wsparcie dla energetyki lokalnej, w zakresie której lokalne samorządy poczyniły już konkretne kroki. Zakończyły się konsultacje nowelizacji ustawy OZE, więc na docelowy obraz zmian musimy zaczekać. Intensywnie obserwuję i trzymam kciuki, by rozsądek pozwolił na wprowadzenie korzystnych zmian.

Zdj. Magazyn Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE