Nowelizacja ustawy o OZE przeszła. Aż 417 posłów było za jej uchwaleniem, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz czekamy na decyzje Senatu. Nie wiadomo jednak, czy Urząd Regulacji Energetyki zdąży z procedurą przygotowania platformy aukcyjnej i samych aukcji jeszcze w tym roku.
Nowelizacja ustawy o OZE, której projekt przygotowało Ministerstwo Energii, przeszła przez sejmowe komisje bez większych zmian. W czwartek, 18 lipca, jako ostatnia, projekt opiniowała Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa, która wprowadziła jedynie kilka drobnych poprawek. Dotyczyły one:
- Rezygnacji ze zmiany charakteru kontraktu aukcyjnego (wykreślenie zmian w art. 93 ust. 12)
- Objęcia rozszerzeniem systemu FiP do 2,5 MW także hydroenergetyki
- Uzupełnienia wyłączenia ograniczeń w zakresie terminu ważności zaświadczeń uprawniających do składania ofert w systemie aukcyjnym
- Zmiany definicji biogazu rolniczego w zakresie umożliwienia wykorzystywania ścieków przemysłowych
Nowelizacja ustawy o OZE ze zmianami
Co jeszcze ulega zmianie w znowelizowanej ustawie?
Jak podkreśla Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii przewiduje ona realizację działań zmierzających do osiągnięcia 15-proc. udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto do 2020r. Zmiany dotyczą także statusu prosumenta, którym mogą być także małe i średnie firmy. Nowelizacja modyfikuje również tzw. ustawę odległościową, o co lobbowały firmy związane z tzw. wiatrówką.
Zasadniczą jednak sprawą związaną z uchwaleniem nowelizacji ustawy o OZE było umożliwienie URE ogłoszenia terminu tegorocznych aukcji, które mają pozwolić na realizację inwestycji umożliwiających Polsce osiągnięcie celu unijnego w zakresie produkcji energii z OZE.
Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE, znajdziesz w Magazynie Biomasa.
Kliknij i sprawdź!
Sejm skierował teraz ustawę do Senatu. Jego najbliższe posiedzenie planowane jest na 31 lipca oraz 1 i 2 sierpnia 2019 r.
Dyrektor departamentu źródeł odnawialnych URE Katarzyna Szwed-Lipińska zwróciła uwagę, że ustawa powinna być już dawno uchwalona. Obecne terminy mogą skutkować tym, że Urząd nie zdąży z przygotowaniem aukcji. – Potrzebujemy kilku miesięcy na dostosowanie systemu, dokonanie procesu prekwalifikacji i zaktualizowanie zaświadczeń– mówiła Katarzyna Szwed-Lipińska.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:
Źródło: Sejm, wnp.pl, seo.pl