Wczoraj podczas sejmowego posiedzenia w pierwszym czytaniu została przyjęta nowela OZE. Prace sejmowych komisji zakończyły się i teraz ustawa będzie poddawana głosowaniu wszystkich posłów.

Reklama

Zmiany coraz bliżej

Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 15 czerwca 2023 r. przeprowadziły I czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Propozycja zmian legislacyjnych została rozpatrzona pozytywnie i przyjęta bez żadnych głosów przeciw.


Czytaj też: Europejski Tydzień Biometanu 2023


Propozycje umieszczone w projekcie ustawy

Projekt ma na celu przede wszystkim dostosowanie polskich warunków prawnych do unijnych dyrektyw środowiskowych. Zawarte w nim rozwiązania obejmują wdrażanie przepisów RED II w zakresie procedur administracyjnych, ciepłownictwa i chłodnictwa oraz innych obszarów koniecznych do zreformowania w ramach tej dyrektywy. Ponadto nowela OZE implementuje do polskiego prawodawstwa zalecenia odnoszące się do biometanu i klastrów energii, które do tej pory nie mogły się rozwijać ze względu na brak szczegółowych regulacji.

Zmiany w ustawie są ukierunkowane również na stworzenie warunków dla rozwoju innych OZE. Przewidują przepisy biorące pod uwagę takie aspekty, jak: modernizacja istniejących instalacji, wsparcie finansowe rozciągnięte w dłuższej perspektywie czy dostosowanie regulacji dla hybrydowych instalacji.


Czytaj też: Nowe rozwiązanie związane z oczyszczaniem biogazu


Nie wszystkie opinie są pozytywne

Projekt ustawy spotkał się z uwagami ze strony sejmowego biura legislacyjnego. Ponadto środowisko związane z biometanem wskazuje na niedostateczne spełnienie oczekiwań sektora, które może prowadzić do dalszego ograniczania rozwoju tego OZE.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: freepik

Źródło: sejm.gov.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE