Streamline Innovations wprowadziło nowoczesne urządzenia do usuwania siarkowodoru, przeznaczone do operacji związanych m.in. z biogazem rolniczym. Przedstawiona przez firmę technologia przekształca H2S w siarkę cząsteczkową.
Czytaj również: Biomasa i biogaz na Śląsku – instalacja nareszcie rozpoczyna pracę
Oczyszczanie biogazu rolniczego z siarkowodoru
Streamline wprowadziło dwa nowe urządzenia do usuwania siarkowodoru. Jeden z modeli zastosować można do biogazu rolniczego, drugi natomiast jest przeznaczony m.in. na składowiska odpadów.
Produkty są wytwarzane i montowane w USA. Urządzenia zaprojektowano do efektywnej pracy przy niższym ciśnieniu. Uruchamiane są jednym przyciskiem, więc praca z nimi jest w dużym stopniu zautomatyzowana.
Nowa technologia wykorzystuje nietoksyczny i biodegradowalny środek chemiczny do rozkładania H2S na siarkę w czystej postaci, dzięki czemu urządzenia są przyjazne dla środowiska.
– Rynek biogazu szybko nabiera rozpędu, dlatego wprowadzenie tych rozwiązań jest konieczne. Deweloperzy potrzebują niezawodnego, sprawdzonego i przyjaznego dla środowiska sposobu na oczyszczanie biogazu z siarkowodoru. Technologia obróbki H2S od lat z powodzeniem sprawdza się w przemyśle naftowym i gazowym oraz w innych sektorach, więc jej zastosowanie na rynku biogazowym jest naturalnym rozszerzeniem tego innowacyjnego, ale sprawdzonego podejścia – powiedział David Sisk, dyrektor generalny Streamline.
Czytaj również: Odsiarczanie – kluczowy proces oczyszczania biogazu
Proces nowej generacji
Starsze metody oczyszczania biogazu z siarkowodoru mają znaczące wady, m.in. nadmierne przestoje podczas pracy urządzeń.
W procesie nowej generacji zanieczyszczone paliwo przepływa przez jednostki uzdatniania, który oczyszcza biogaz z H2S. Kolejny krok to dodatkowa obróbka w celu usunięcia innych zanieczyszczeń, takich jak m.in. tlen czy dwutlenek węgla.
Produkt został zatwierdzony przez Organic Materials Review Institute (OMRI) do użytku w produkcji żywności ekologicznej. Więcej informacji na temat różnych rozwiązań Streamline można uzyskać na stronie internetowej firmy.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Biomass Magazine
zdjęcie: Pixabay