Elektrociepłownia Veolia Południe w Tarnowskich Górach będzie produkować energię i ciepło. Instalację zasili biomasa i biogaz, a zużycie węgla spadnie o połowę.

Reklama

W 2021 roku o inwestycji w ciepłowni w Tarnowskich Górach opowiadał naszej redakcji Wojciech Noga, prezes Zarządu Veolia Południe. Teraz instalacja została ukończona i już za chwilę kogeneracja pozwoli mieszkańcom cieszyć się tanim ciepłem i ekologicznie wyprodukowaną energią.

Biomasa i biogaz w jednej instalacji

W silnikach kogeneracyjnych wykorzystany zostanie biogaz z lokalnej oczyszczalni ścieków, ale częściowo instalację zasili także gaz ziemny. Ma on mieć charakter paliwa przejściowego w procesie transformacji energetycznej.

Firma zamierza osiągnąć dekarbonizację systemów ciepłowniczych do 2030 roku, a w 2050 roku dojść do pełnej neutralności klimatycznej. Veolia term to przedsiębiorstwo obecne w 123 miastach całej Polski, a jej cele klimatyczne dotyczą każdej z obsługiwanych instalacji. Energetyczny potentat często stawia na lokalne źródła surowca, używając zrębki z miejscowych tartaków jako biomasy. Ma to miejsce np. w ciepłowni Trzciance.


Czytaj dalej: Rozpoczęto budowę nowoczesnej elektrowni biomasowej w Kalifornii


Parametry instalacji

Jak informował Wojciech Noga jeszcze w 2021 roku:

– Budowany na terenie ciepłowni Veolia Południe w Tarnowskich Górach nowy system kogeneracyjny, będzie opierał się na dwóch głównych filarach. Pierwszy obejmuje budowę zespołu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o mocy 2×2 MW wraz z kotłownią opalaną paliwem biomasowym o mocy 12 MW. Drugi filar to instalacja zespołu kogeneracyjnego o mocy 1 MWt i 0,99 MWe wykorzystujący gaz ziemny i biogaz wyprodukowany w lokalnej oczyszczalni ścieków. Budowa efektywnego energetycznie systemu w Tarnowskich Górach pozwoli na eliminację ponad 50% paliwa węglowego. Zastąpi go miks gazu, biogazu i biomasy. Kotłownia biomasowa w Tarnowskich Górach będzie produkowała rocznie ponad 226 000 GJ ciepła, około 30% produkcji w całym tarnogórskim systemie ciepłowniczym.

Szacuje się, że zużycie węgla zostanie zredukowane o 30 tys. ton rocznie, a emisja CO2 spadnie o 30%. Finansowanie inwestycji odbyło się dzięki pomocy ze strony NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE