Otwarto nowoczesny Główny Punkt Zasilający (GPZ), który zasili w energię mieszkańców Chodzieży i całego powiatu chodzieskiego. Inwestycja pomoże w rozwoju odnawialnych źródeł energii w regionie.

Reklama

Zakończyła się modernizacja byłej Rozdzielni Energetycznej Chodzież-Rataje, znajdującej się tuż za Ratajami, przy drodze wojewódzkiej z Chodzieży do Szamocina. Inwestorem jest spółka Enea Operator. Otwarcie obiektu odbyło się 20 lutego.

Modernizacja GPZ umożliwi rozwój OZE

Przebudowana stacja elektroenergetyczna w znaczącym stopniu poprawi niezawodność dostaw energii elektrycznej do mieszkańców oraz przedsiębiorstw z powiatu chodzieskiego. Modernizacja GPZ pozwoli także na rozwój energetyki rozproszonej w północnej Wielkopolsce. To dobra informacja dla wszystkich, którzy produkują na swoich posesjach prąd np. za pomocą fotowoltaiki lub planują takie inwestycje.

– GPZ Chodzież zasila w energię Chodzież i cały powiat, w tym największe przedsiębiorstwa. Do stacji przyłączone są rozproszone źródła energii, zarówno farmy wiatrowe, jak i fotowoltaiczne. Kolejne czekają na przyłączenie. Mamy tutaj bardzo nowoczesny obiekt w pełni „stelezmechanizowany”, którym sterujemy z centrali w Poznaniu – wyjaśnia Agnieszka Gosławska, dyrektor Zakładu Rozwoju i Inwestycji w poznańskim oddziale Enei Operator.


„Jak zarobić na produkcji pelletu?” Kolejna edycja Warsztatów pelletowych już w marcu!


Nawet 60% energii pokrywane z odnawialnych źródeł

– Energetyka się zmienia i już nie tylko przesyła energię z takiej rozdzielni do sieci, ale też ta energia płynie w drugą stronę, czyli od prosumenta (będącego jednocześnie konsumentem, jak i producentem energii elektrycznej wytwarzanej za pomocą odnawialnych źródeł energii do 50 kW) i jest transformowana do sieci najwyższych napięć. Prąd może więc płynąć w dwie w strony. W sieci, którą zarządzamy mamy 145 000 prosumentów, czyli tych wszystkich małych odbiorców i producentów, którzy wytwarzają prąd o mocy prawie 1400 MW, a to tyle, co Dolna Odra. Taki jest potencjał prosumentów. Są dni kiedy 60% energii pokrywane jest już z odnawialnych źródeł. Ta rozdzielnia jest przystosowana do tego właśnie typu odbioru i zarządzania energią – mówił podczas otwarcia zmodernizowanej stacji elektroenergetycznej wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju Lech Żak.

Uczestniczący w otwarciu GPZ-etu Chodzież-Rataje wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak podkreślał znaczenie tego przedsięwzięcia dla całego regionu. Mówił również o nowych rozwiązaniach w celu wykorzystania energii produkowanej przez prosumentów.

– Inwestycja w Chodzieży to jeden z elementów transformacji energetycznej Polski, sprzyjający rozwojowi odnawialnych źródeł energii w regionie. Chętnych do przyłączenia jest bardzo wielu, mamy świadomość, że sieci są coraz bardziej obciążone, dlatego wychodzimy z nową w inicjatywą. Chcemy, żeby powstawały bezpośrednie linie dla przedsiębiorstw, które mają swoje źródła zasilania, aby mogły go na sztywnym łączu bezpośrednio połączyć z przedsiębiorstwem. Myślę, że w tym regionie one również powstaną. To odciąży w pewnym momencie Eneę. Największym problemem dla nas są obciążenia sieci. Musimy myśleć teraz o ich powiększaniu i modernizacji, bo inaczej te nowoczesne GPZ-ety okażą się za małe tylko dlatego, że jesteśmy bardzo kreatywni i już mamy bardzo wiele źródeł odnawialnych u prosumentów: farmy fotowoltaiczne, wiatraki – mówił wiceminister Grzegorz Piechowiak.


Czytaj również: PKO TFI i Enea razem zainwestują w OZE


Modernizacja GPZ – szczegóły inwestycji

Wartość inwestycji, którą pod Chodzieżą przeprowadziła spółka Enea Operator, to blisko 17 mln zł. Przebudowę stacji elektroenergetycznej dofinansowano kwotą ponad 7 mln zł z funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W ramach przebudowy stacji elektroenergetycznej powstały:

– napowietrzna, dwusekcyjna, jednosystemowa rozdzielnia wysokiego napięcia

– budynek stacji

– drogi, parkingi, oświetlenie stacji

– sieć wodno-kanalizacyjna i nowe ogrodzenie

Sercem przedsięwzięcia jest – jak informuje inwestor – zabudowa dwóch stanowisk dla transformatorów i nowych baterii akumulatorów wraz z zabezpieczeniami oraz telemechaniką.

– Jest to jeden z 250 GPZ-etów na terenie działania Enea Operatora. Przykładamy bardzo dużą wagę do ich modernizacji lub, tak jak w Chodzieży, do budowy nowych stacji. Tylko na terenie oddziału poznańskiego mamy ponad 20 inwestycji, które są w toku lub które kończymy. Realizacja tej inwestycji służy transformacji energetycznej i gwarantuje stabilne dostawy dla ponad 17 tysięcy odbiorców plus nowe możliwości przyłączeniowe. W tej chwili do tego GPZ-etu przyłączonych jest 25 MW ze źródeł odnawialnych, w najbliższym czasie przyłączonych zostanie kolejnych 20 MW – dodaje p.o. prezesa Enei Operator Marek Rusakiewicz.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Komunikat prasowy Enea

zdjęcie: Chodzież Nasze Miasto

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE