Zielona transformacja Norwegii obiera nowy kierunek. Kraj zaprezentował strategię, która pozwoli na osiągnięcie celu, jakim jest szybsze odejście od ropy i gazu na rzecz odnawialnych źródeł energii. Norwegowie planują stać się „odnawialnym supermocarstwem”. Jak tego dokonają?

Reklama

Norwegia – rozwój produkcji morskiej energii wiatrowej

Rząd Norwegii przedstawił plany rozwoju produkcji morskiej energii wiatrowej do 2040 roku. Celem Królestwa Norwegii jest jak najszybszy odwrót od ropy i gazu.

Kraj, który już jest liderem OZE, bo w roku 2021 źródła odnawialne odpowiadały tam za 56% zapotrzebowania na energię, ma ambitniejsze plany. Większość norweskich źródeł odnawialnych to elektrownie wodne, których udział w miksie energetycznym wynosi 45%. Nowa strategia zakłada inwestycję w rozwój morskiej energii wiatrowej.

30 GW morskiej mocy wiatrowej do 2040 roku

Rząd wyznaczył sobie cel wyprodukowanie 30 GW morskiej mocy wiatrowej do 2040 roku, co, jak podkreślił premier Norwegii Jonas Gahr Støre, prawie podwoiłoby moc wyjściową.

Norwegia wyznaczyła dwa obszary na Morzu Północnym, aby pomieścić do 4,5 GW pływających i montowanych na dnie turbin wiatrowych. Nowa rządowa strategia spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony firm energetycznych.

Duża ilość przedsiębiorstw, firm inżynieryjnych, w tym także firm naftowych i gazowych, zgłosiła chęć udziału w procesie rozwoju projektów energetyki morskiej w Norwegii, m.in. Equinor, Shell, British Petroleum (BP), duński Orsted i włoski Eni.


Czytaj też: W lipcu ruszy największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie


Norwegia eksporterem odnawialnej energii elektrycznej?

Norweski plan wybiega dużo dalej poza zaspokojenie krajowego zapotrzebowania ze strony gospodarstw domowych i przemysłu. Rządzący planują spektakularną transformację kraju z jednego z największych europejskich producentów ropy w eksportera odnawialnej energii elektrycznej.

„Znaczna część energii elektrycznej będzie eksportowana do innych krajów” – poinformowano w oświadczeniu rządu.

Do tej pory Norwegia otworzyła dwa obszary na Morzu Północnym w celu rozwoju do 4,5 GW przybrzeżnych i pływających wiatraków na dnie. Ogłoszenie  pierwszego przetargu na 1,5 GW spodziewane jest jeszcze w tym roku.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: euronews.com

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE