W lipcu tego roku ruszy największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie zlokalizowana na portugalskim zbiorniku Alqueva. Farmę wielkości czterech boisk piłkarskich o mocy 5 MW zasili 12000 paneli słonecznych. Inwestycję realizuje firma Energias de Portugal EDP.
Największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie
Na największym sztucznym zbiorniku wodnym w Europy powstaje imponujących rozmiarów pływająca farma słoneczna. Projekt pomóc Portugalii w uniezależnieniu się od importowanych surowców energetycznych i przejściu na odnawialne źródła energii .
Według szacunków panele na zbiorniku Alqueva, który jest wykorzystywany do wytwarzania energii wodnej, mogą produkować 7,5 GWh energii elektrycznej rocznie. Elektrownia ma zaspokoić zapotrzebowanie na energię 1500 rodzin, co stanowi jedną trzecią potrzeb pobliskich miast Moura i Portel. Pływająca farma fotowoltaiczna to inwestycja o wartości ponad 4 mln euro.
Czytaj też: Słoneczny dach na ogromnym parkingu w Disneylandzie
Szybsze przejście na OZE
„Ten projekt jest największą pływającą farmą słoneczną w zaporze wodnej w Europie” – powiedział odpowiedzialny za realizację, Miguel Patena, dyrektor grupy EDP.
Ekspert podkreśla, że panele na zbiornikach wykorzystywanych do elektrowni wodnych są szczególnie opłacalne, ponieważ można je podłączyć do istniejących połączeń z siecią energetyczną.
Członkini zarządu EDP, Ana Paula Marques zaznacza, że projekt Alqueva jest częścią strategii EDP zakładającej osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju do 2030 roku. Ana Paula Marques podkreśla także, że obecna sytuacja geopolityczna pokazała konieczność przyspieszenia transformacji energetycznej i szybszego przejścia na OZE.
Rozbudowa projektu Alqueva
W 2017 r. EDP zainstalowało pilotażowy, pierwszy w Europie projekt pływającej energii słonecznej z 840 panelami na zaporze Alto Rabagao, w którym przetestowano, jak energia wodna i słoneczna mogą się wzajemnie uzupełniać.
Grupa EDP ma już plany rozbudowy projektu Alqueva. W kwietniu zapewniła sobie prawo do budowy drugiej pływającej farmy o mocy zainstalowanej 70 MW. Firma zakłada, że wdrożenie projektu i rozpoczęcie działalności odbędzie się w 2025 roku.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: nsenergybusiness.com; euronews.com
zdjęcie: EDP