Normy dla biometanu zatłaczanego do sieci gazowej? Czy i jak Polska powinna korzystać z doświadczeń innych krajów?


Marek Pituła

prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Biometanu

Chciałbym, aby pytanie brzmiało: czy i jak Polska powinna korzystać z doświadczeń innych krajów przy opracowywaniu systemów wsparcia operacyjnego i/lub inwestycyjnego dla biometanu zatłaczanego do sieci gazowej?

Reklama

Wówczas ma ono charakter retoryczny, a odpowiedź jest oczywista – TAK. Zawężanie tematu do spraw technicznych, dawno już zresztą przesądzonych, ma na celu „utopienie” tematu biometanu w morzu jałowych dyskusji na drugorzędne tematy.

Tymczasem w Polsce nie mamy ani jednej biogazowni metanowej. W Europie na koniec 2017 r. było ich już 540 o zdolności produkcyjnej ok. 2 mld m3 biometanu, co stanowił blisko 0,5 proc. całego zużycia gazu ziemnego. Przodują oczywiście Niemcy z ok. 1 mld m3 produkcji, na podium zajmują jeszcze miejsce Wielka Brytania i Szwecja.

Na koniec 2018 r. biogazownie metanowe pracowały już w 17 krajach, ale najbardziej ambitne plany ma Francja, w której w latach 2017-2018 przybyło 41 instalacji. Francja odnotowuje największy wzrost instalacji biometanowych, m.in. ze względu na korzystne warunki, jakie stworzono w ramach systemów wsparcia. Ambitnym celem jest posiadanie przez ten kraj jak najszybciej 1000 biogazowni metanowych podłączonych do sieci, co pozwoliłoby zastąpić biometanem ok. 10 proc. zużywanego gazu ziemnego.

Wykorzystanie wzorców francuskich, oprócz niewątpliwego skutku boomu inwestycyjnego, ułatwi wszelkie procedury w Brukseli, którymi jesteśmy bez przerwy straszeni.


Piotr Kaczmarek

dyrektor Fiorentini Polska Sp. z o.o.

Oczywiście, że tak. Zawsze warto podpatrywać innych, nie tylko po to, aby pewne rozwiązania kopiować, ale też w celu uniknięcia błędów popełnionych przez te kraje, firmy czy organizacje, które ten proces rozpoczęły wcześniej.

Ponadto musimy pamiętać, że jesteśmy częścią Unii Europejskiej, w ramach której funkcjonują normy czy inne dokumenty obowiązujące wszystkie kraje członkowskie.

Ponadto na poziomie europejskim prowadzi się różnego rodzaju badania dotyczące oddziaływania biometanu m.in. na odbiorniki gazu, np. silniki czy palniki w kotłach gazowych czy elementy infrastruktury sieci gazowej, których wyniki mogą być rekomendacją dla określenia wymagań jakościowych.


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Normy dla biometanu i wiele więcej na magazynbiomasa.pl!

Zdjęcie główne: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE