Firma Lexmark, światowy lider w dziedzinie rozwiązań do przetwarzania obrazu, ogłosiła właśnie swój ambitny cel w zakresie redukcji emisji CO2.  Plan korporacji zakłada osiągnięcie neutralności węglowej do 2035 r., a sposobem na jego zrealizowanie są inwestycje w działania prośrodowiskowe.

Reklama

Cel to neutralność węglowa do 2035 r.

Polityka firmy Lexmark od dawna koncentruje się na strategii zrównoważonego w rozwoju. Korporacja podejmuje aktywności mające na celu minimalizowanie negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko.

— Lexmark od dawna angażuje się w działania ograniczające wpływ firmy na środowisko naturalne — mówi Skarbimir Mateńko, Supplies Business Manager Lexmark Polska. — Jesteśmy liderami w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale i tak postawiliśmy przed sobą ambitne zadanie, aby do 2035 r. być firmą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nasza odpowiedzialność na rzecz środowiska, ale też program wspierający naszych klientów, którym chcemy pomóc osiągnąć ich własne założenia w zakresie neutralności węglowej oraz ograniczyć koszty operacyjne – dodaje.

Od 2005 roku spadek emisji CO2 o 62%

Od 2005 roku firma Lexmark globalnie obniżyła emisję CO² o 62% . W związku z tym jest na dobrej drodze do osiągnięcia zakładanego celu. Jest nim redukcja emisji CO² o dalsze w stosunku do poziomów z 2015 roku 40% do 2025 r. Tak dobry wynik został osiągnięty dzięki zmniejszeniu zużycia energii, globalnemu programowi recyklingowemu i projektowaniu trwalszych niż średnia branżowa produktów. Aby osiągnąć neutralność węglową do 2035 r.  firma będzie dalej inwestować w nowe programy z zakresu ochrony środowiska.


Czytaj także: Centrum Zapachów Henkel w Niemczech przechodzi na biogaz!


Mniej odpadów a neutralność węglowa

Firma zamierza ogranicza swój ślad węglowy szczególnie w obszarze materiałów eksploatacyjnych. Dzięki istniejącemu już od 1991 roku programowi zbiórki wykorzystanych kaset i tonerów udało się zapobiec wyrzuceniu na wysypiska śmieci blisko 100 milionów zużytych materiałów eksploatacyjnych.  Natomiast niewykorzystany plastik pochodzący z recyklingu tonerów (PCR), jest przetwarzany na nowe tonery i komponenty drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych. Aż 92% modeli Lexmark zawiera PCR, a ponad 80% z nich składa się co najmniej w 30% z PCR.

Energooszczędność i dłuższa żywotność sprzętów

Kolejnym elementem zmniejszania emisji dwutlenku węgla w Lexmark jest projektowanie urządzeń tak, aby wydłużyć ich żywotność do ponad siedmiu lat. Podwyższa to znacznie średnią dla całej branży. Dla 96% urządzeń wysokie standardy energooszczędności potwierdza certyfikat ENERGY STAR®. Firma dba, aby ze starej, wychodzącej z użytkowania floty wykorzystać jak najwięcej materiałów. 39% plastiku w nowych urządzeniach Lexmarka i 37% w nowych wkładach zostało odzyskanych, a firma planuje systematycznie zwiększać te statystyki.

Ograniczenie zużycia papieru

Dla klientów, którzy chcą ograniczyć zużycie papieru, wszystkie urządzenia są dostarczane z funkcją Print Release, która umożliwia pracownikom wysyłanie zadań drukowania z dowolnego miejsca i odbieranie ich za pomocą bezpiecznego logowania, co oznacza, że użytkownicy drukują tylko to, co tak naprawdę potrzebują. W przypadku drukowanych elementów klienci mogą również skorzystać z partnerstwa z Print Releaf, które mierzy ich zużycie papieru i na tej podstawie ponownie zalesia wyznaczone obszary, aby zrównoważyć ilość ściętych drzew.

— Jako firma zrobiliśmy ogromne postępy — powiedział Skarbimir Mateńko. — Od wielu lat globalnie pracujemy nad stałym zmniejszeniem naszego śladu węglowego, a infrastruktura, którą mamy na całym świecie, pozwala nam zakładać, że osiągniemy nasz cel, czyli neutralność węglową, do 2035 r.

 

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

źrodło: informacja prasowa

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE