29 listopada instalacja do wytwarzania energii elektrycznej – jednostka nieckowa nr 1 w należącej do Shanghai Electric elektrowni fotowoltaicznej o mocy 700 MW i 250 MW w Dubaju z powodzeniem została podłączona do sieci.
Największy projekt termicznej energetyki fotowoltaicznej
Obiekt już teraz zapewnia najwyższe parametry techniczne i niezawodną pracę zarówno urządzeń podstawowych, jak i pomocniczych, dostarczając po raz pierwszy przyjazną dla środowiska energię fotowoltaiczną do miejscowych społeczności. Jest to największy na świecie projekt termicznej energetyki fotowoltaicznej pod względem mocy zainstalowanej, wielkości inwestycji i rezerwy ciepła ze stopionej soli.
Projekt, którego wykonawcą jest Grupa Shanghai Electric, stanowi czwartą fazę elektrowni termicznej i fotowoltaicznej realizowanej przez Dubajski Urząd Energii Elektrycznej i Wodnej w parku fotowoltaicznym Mohammed bin Rashid Al Maktoum (MBR).
Model demonstracyjny
Podłączenie obiektu do sieci oznacza zakończenie realizacji najważniejszego celu na mapie globalizacji Shanghai Electric. Zbudowany na najbardziej zaawansowanej wieży i wykorzystujący technologie nieckowatego wytwarzania energii fotowoltaicznej projekt przełamuje ograniczenie, że konwencjonalne elektrownie fotowoltaiczne nie mogą wytwarzać energii elektrycznej w nocy, co czyni go modelem demonstracyjnym dla inicjatywy rządu chińskiego pod nazwą Pasa i Szlaku oraz wysiłków zmierzających do osiągnięcia światowej neutralności węglowej.
Czytaj też: Zerowa stawka opłaty OZE w 2023 roku
Fotowoltaika na 44 kilometrach kwadratowych
Moduły fotowoltaiczne o mocy 250 MW zostały rozproszone w niewykorzystywanych miejscach w celu maksymalnego wykorzystania terenu. Natomiast instalacja termiczna o mocy 700 MW składa się z trzech jednostek korytkowych o mocy 200 MW i jednostki wieżowej o mocy 100 MW.
Jest to największy samodzielny projekt fotowoltaiczny na świecie, o powierzchni 44 kilometrów kwadratowych, co odpowiada nieco ponad 6 tys. standardowych boisk piłkarskich lub 100 placom Tiananmen.
W projekcie wykorzystano około 560 tys. ton stopionej soli i 70 tys. heliostatów, każdy o powierzchni około 25 metrów kwadratowych. Niwelacja terenu na pustyni obejmowała około 40 milionów metrów sześciennych, co odpowiada objętości 41 obiektów „Water Cube” (słynne centrum wodne na Zielonej Olimpiadzie w Pekinie) lub ilości piasku i żwiru użytego do budowy dwóch sztucznych wysp podtrzymujących most Hongkong-Zhuhai-Makao.
Czytaj też: Będzie wyższe dofinansowanie w programie Mój Prąd
Najwyższy projekt solarny na świecie
Obiekt, który wznosi się na wysokość 262 metrów (około 860 stóp), jest najwyższym wieżowym projektem solarnym na świecie. Jednocześnie zapewnia największą na świecie komercyjną technologię otwierania slotów z wielkością szczeliny wynoszącą 8,2 metra. Eksploatacja obiektu zastępuje spalanie 2 milionów ton standardowego węgla rocznie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest to największy na świecie termiczny projekt fotowoltaiczny pod względem mocy zainstalowanej, wielkości inwestycji i rezerw ciepła ze stopionej soli.
Usytuowanie na środku pustyni, gdzie temperatury w ciągu dnia mogą wzrosnąć do blisko 50° C, w połączeniu z wpływem pandemii oraz innymi czynnikami, doprowadziło do tego, że projekt napotkał szereg trudności podczas budowy, takich jak ogólny wzrost kosztów (z czego koszty surowców wzrosły najbardziej), opóźnienia w dostawach, wyzwania związane z łańcuchem dostaw w produkcji sprzętu i poważne braki kadrowe. Dzięki kreatywnym rozwiązaniom i skrupulatnym przygotowaniom, dział projektowy pokonał liczne problemy techniczne, aby zrealizować ten przełomowy etap.
Moc w noc
Energia zgromadzona w modułach nieckowych i wieżowych, po uruchomieniu wszystkich jednostek, może generować moc w sposób nieprzerwany przez maksymalnie 13,5 godziny w nocy i 15 godzin w okresach niesprzyjającej pogody. Po zakończeniu całości przedsięwzięcia Dubaj znacznie przybliży się do osiągnięcia celu Czystej Energii na rok 2050, jakim jest dostarczenie ekologicznej energii elektrycznej do 320 tys. miejscowych rodzin i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 1,6 miliona ton rocznie.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Źródło: Shanghai Electric
na zdjęciu park solarny Mohammed bin Rashid Al Maktoum (www.c40.org)
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE