Na mocy umowy podpisanej z Świętokrzyską Grupa Przemysłowa INDUSTRIA, ML System zbuduje instalację fotowoltaiczną na terenie kopalni w Chęcinach. Szacunkowa wartość inwestycji oscyluje między 13,5 mln zł, a 16,1 mln zł brutto.
Instalacja fotowoltaiczna na terenie kopalni Jaźwica
ML System, jeden z liderów rynku paneli fotowoltaicznych w Polsce zrealizuje inwestycję, która obejmuje dostawę i wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 MW. Farma zlokalizowana będzie na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica, w Chęcinach.
– Energetyczny krajobraz Polski zmienia się na naszych oczach, a co najważniejsze, staje się bardziej zielony. Po odnawialne źródła energii sięgają dzisiaj podmioty z wielu branż, w tym sektor wydobywczy. Cieszy nas fakt, że w sposób czynny uczestniczymy w tej transformacji. Nasz segment fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP ma przed sobą doskonałe perspektywy. Uczestniczymy w kolejnych przetargach i postępowaniach konkursowych, liczymy na ich pozytywne zakończenie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.
Czytaj też: Google, Mercedes, IKEA i AMAZON apelują do rządu o wykorzystanie potencjału OZE
Zielona transformacja Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych
Oferta ML System została wyłoniona w lipcu 2022 r. na podstawie postępowania konkursowego. Podpisanie umowy poprzedzone było etapem ustaleń technicznych, a czas ich trwania uwzględniał specyficzny i technologiczny aspekt inwestycji.
Jak wskazywała Magdalena Szczukiewicz, dyrektor rozwoju i marketingu w Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA, inwestycja jest jednym ze znaczących kroków w procesie zielonej transformacji Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, a wytworzona energia będzie wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, jak również do produkcji zielnego wodoru celem osiągnięcia niskoemisyjności.
Zarówno Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA, jak i ML System należą do Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, którego zadaniem jest m.in. zbudowanie niezbędnej infrastruktury do produkcji wodoru na poziomie do 50 tys. ton rocznie do 2030 r.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE