Jak opłacalnie i niskoemisyjnie przeprowadzić transport biometanu do dowolnego miejsca? Za pomocą kontenerów! Na Islandii stworzono skuteczny system zarządzania biometanem pochodzenia komunalnego.

Reklama

Islandia raczkuje w biogazie

Sorpa to firma zajmująca się gospodarką odpadową na obszarze gmin: Reykjavík, Kópavogur, Hafnarfjörður, Garðabær, Mosfellsbær i Seltjarnarnes. Dysponuje sześcioma instalacjami recyklingu i jedyną – jak dotąd – biogazownią na terenie Islandii. Wytwarzany w instalacji gaz jest oczyszczany do biometanu, co czyni Sorpę także jedynym krajowym przedsiębiorstwem zajmującym się wytwarzaniem biometanu.

Za jakiś czas liczba tego typu obiektów z pewnością się powiększy. Reykjavík ma w swoich okolicach liczne gospodarstwa rolne, a także firmy z sektora połowu i przetwórstwa ryb. Takie uwarunkowania dają spory potencjał dla budowy kolejnych biogazowni.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Logistyka i transport biometanu

Przedsiębiorstwo komunalne poszukiwało rozwiązań, które pozwolą mu przetransportować biometan wytworzony z bioodpadów. Odnawialny gaz jest odkupowany przez przemysł, gdzie znajdzie swoje zastosowanie w wielu obszarach – jako paliwo samochodowe, zastępując gaz ziemny w procesach produkcyjnych lub zostając zatłoczonym do sieci. Wszystko w zależności od potrzeb danej firmy oraz od jej lokalizacji.

Odpowiedź na problem Sorpa z logistyką przewozu gazu znalazła Biovoima. Firma dostarczyła pięć wysokociśnieniowych zbiorników, należących do grupy produktów BIOlogisticsCH4. Biovoima w komunikacie prasowym pochwaliła się, że dostarczenie kontenerów nastąpiło już w lutym 2024, czyli przed założonym terminem.


Czytaj też: Powstał plecak, w którym można przenosić… biogaz


Dlaczego właśnie przewóz kontenerami?

Ta metoda transportu biometanu pozwala na większą efektywność, a także obniża emisje gazów cieplarnianych pochodzących z sektora transportu.

– Nowe kontenery ograniczą wielkość transportu o 250% ze względu na większą pojemność kontenerów – powiedział Thorleifur Thorbjörnsson, inżynier mechanik i energetyk w Sorpa.

Większa ilość jednorazowo przewiezionego biometanu oznacza mniejsze zapotrzebowanie na usługi transportowe. To pozwala obniżać koszty.

Kontenery wykonane są z różnych materiałów. Jeden z nich wytworzono ze stalowych cylindrów, przez co jest dość ciężki, ale tani w produkcji. Ten typ zbiornika zapewnia najbardziej optymalne koszty transportu przy mniejszych odległościach. Pozostałe 4 wykonano z włókna szklanego, które zapewnia minimalną wagę załadunku przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Zatłoczony do niego gaz ma objętość od 250 do 300 razy mniejszą niż gazy atmosferyczne.

Zdjęcie i źródło: Biovoima

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE