– Przetwarzanie nadmiaru zbóż na energię jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników i konsumentów. Przyczynia się także do zapewniania bezpieczeństwa energetycznego oraz służy poprawie stanu środowiska – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas zawarcia współpracy na rzecz promowania paliw odnawialnych.
Współpraca na rzecz biopaliw
Resort Klimatu i Politechnika Warszawska będą współpracować w zakresie promocji paliw odnawialnych. Minister Czesław Siekierski podpisał porozumienie z dziekanem Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, prof. dr. hab. inż. Piotrem Przybyłowiczem. Celem współpracy jest promocja badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania biopaliw.
Obie strony dostrzegają korzyści, jakie płyną z przetwarzania nadprodukcji rolniczej na odnawialne źródła energii.
– Możliwości wykorzystania nadmiaru produkcji rolniczej w różnym wymiarze dla potrzeb OZE są wyjątkowo duże i służą ograniczeniu emisyjności, poprawie stanu środowiska i klimatu. Stąd nasze rozmowy z Politechniką Warszawską i przygotowanie porozumienia – poinformował minister Czesław Siekierski.
Zakres współpracy pomiędzy MRiRW a Wydziałem SiMR Politechniki Warszawskiej w ramach porozumienia obejmuje m.in.:
- realizację projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych,
- promowanie wytwarzania i wykorzystania paliw odnawialnych w rolnictwie.
W szczególności brane jest pod uwagę zagadnienie zasilania silników spalinowych bioetanolem (alkoholem etylowym wytwarzanym z biomasy). W tym kontekście rozważane są przede wszystkim dwie ścieżki:
1) zasilanie silników o zapłonie iskrowym czystym etanolem,
2) znaczne zwiększenie udziału etanolu jako dodatku do powszechnie stosowanych paliw konwencjonalnych – benzyny, ewentualnie oleju napędowego.
Raben stawia na biopaliwa w transporcie
Agregat prądotwórczy zasilany bioetanolem
Wspólną inicjatywę MRiRW oraz SiMR zainauguruje projekt mający na celu opracowanie demonstratora technologii w postaci agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem. Odpowiednie urządzenie stanowiące bazę demonstratora zostało zakupione przez MRiRW i przekazanie SiMR. Paliwo do testów dostarczyła Krajowa Izba Biopaliw. SiMR zapewni techniczne środki realizacji projektu oraz – przede wszystkim – doświadczoną kadrę naukową i techniczną.
Według informacji przekazanych przez MRiRW pierwsze efekty prac zespołu będzie można obserwować w przyszłym roku. W przyszłości oba podmioty planują kolejne wspólne działania, które zbudowałyby podstawę dla inicjatywy rozpowszechnienia na polskim rynku biopaliw, zwłaszcza bioetanolu.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE