Wybieracie się na wakacje do nadmorskich miejscowości? Być może traficie na ciekawą inicjatywę uczniów ze szkoły w Wejherowie, dzięki której sprawdzicie jakość powietrza. Mobilne mechaniczne płuca informują o smogu w powiecie wejherowskim.

Mobilne mechaniczne płuca

Grupa uczniów ze szkoły w Wejherowie stworzyła instalację, która dzięki specjalnym czujnikom pyłów pokaże poziom smogu i uczuli zarówno mieszkańców i turystów na problem jakości powietrza. Instalacja zwraca uwagę szczególnie swoim kształtem. Są to bowiem mobilne sztuczne płuca.

Reklama

„Po czasochłonnych i zaawansowanych technologicznie przygotowaniach zmaterializował się projekt pod postacią mobilnych sztucznych płuc. Jesteśmy dumni z efektu, który udało się osiągnąć m.in. dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli wejherowskiej Samochodówki” informuje Wejherowski Alarm Smogowy.

Wspólna praca

Mobilne sztuczne płuca zaprezentowane zostały przez Wejherowski Alarm Smogowy. Inicjatywa została zrealizowana przy zaangażowaniu uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. Mobilne sztuczne płuca, jak sama nazwa wskazuje, nie mają stałego miejsca pobytu. Rozpoczęły wycieczki po miejscowościach powiatu wejherowskiego, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli sprawdzić jakość powietrza.


Czytaj też: Powstał nowy plastik, który rozkłada się na słońcu w tydzień


Jak wyglądają mechaniczne płuca?

Po jednej stronie instalacji znajdują się sztuczne płuca, przez które przepływać będzie powietrze. Obok będzie można przeczytać informację o jakości powietrza wygenerowaną dzięki czujnikom zainstalowanych na platformie. Druga strona instalacji ma charakter czysto edukacyjny. Znajdują się tam  podstawowe dane na temat zanieczyszczeń powietrza, a także informacje na temat skutków zdrowotnych, jakie przynosi smog. Istotnym elementem platformy „edukacyjnej” są również informacje o programach wymiany urządzeń grzewczych.

Jak to działa?

“Technologicznie projekt mobilnych płuc rozwijał się na każdym etapie. Początkowy zamysł siatki z wyświetlaczem zastąpiła profesjonalna stalowa konstrukcja osadzona na platformie – przyczepie samochodowej. Wyposażona została w profesjonalny czujnik zanieczyszczenia powietrza (wskazujący rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10). Wentylator wdmuchuje powietrze na białą tkaninę w kształcie płuc. W ten sposób powoduje naniesienie zanieczyszczenia na materiał ukazując, co faktycznie znajduje się w powietrzu, którym oddychamy . Wskazania czujnika zanieczyszczenia można obserwować na wyświetlaczu w miejscu ustawienia makiety, a także w internecie. Zainstalowano również sygnalizator dźwiękowy i świetlny, który w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia nadaje komunikat ostrzegawczy.”- czytamy w komunikacie Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Inicjatywa jest częścią projektu “Zobacz, czym oddychasz!”,  realizowanego w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.

 

Rynek biogazu i biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Wejherowski Alarm Smogowy, SmogLab,

zdjęcie: Wejherowski Alarm Smogowy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE