Mobilne Magazyny Ciepła (MMC) działają już na terenie Europy. Oto przykłady kilku z nich.
Rothrist (Szwajcaria)
Transport ciepła odpadowego do basenów odbywa się z wykorzystaniem 3 cystern. Źródłem pozyskiwanego ciepła w tym projekcie jest firma Erzo14 (Region utylizacji Zofingen – Spalarnia odpadów) w Oftringen. Przedsiębiorstwo wykorzystuje część swojego ciepła odpadowego w postaci magazynu ciepła utajonego i transportuje je w kontenerach do krytego basenu Rothrist.
Kaufering
Transport ciepła z biogazowni do basenów z wykorzystaniem dwóch cystern. Ciepło odpadowe jest magazynowane w specjalnych pojemnikach, a następnie transportowane na basen Lech Valley w Kaufering lub na basen letni w Greifenbergu 15. Dostarczane ciepło pokrywa około 40% zapotrzebowania, które pierwotnie było w całości generowane gazem ziemnym w systemie centralnego ogrzewania basenu.
Biorąc pod uwagę koszty transportu, rocznie można zaoszczędzić do 230 ton CO2. Jako medium do przechowywania stosuje się trihydrat octanu sodu. Po pełnym naładowaniu system magazynowania może pochłonąć do 2,5 MWh ciepła odpadowego i dostarczyć je do klienta.
Hannover
Transport ciepła odpadowego do szkoły z wykorzystaniem 5 cystern. W 2017 roku w ośrodku szkolnym Helleweg w Isernhagen, rozpoczęto wykorzystanie ciepła odpadowego, transportowanego za pomocą MMC, pochodzącego z mechaniczno-biologicznej oczyszczalni odpadów resztkowych na składowisku odpadów w Lahe. Pięciokilometrowy transport pomiędzy dostawcą ciepła a klientem realizowany jest ciężarówką elektryczną, dzięki czemu bilans CO2 jest dodatkowo zoptymalizowany.
Z każdym zasobnikiem ciepła odpadowego firma zaopatrująca ogranicza roczne emisje o około 130 ton CO2. Transport ciepła zmagazynowanego w kontenerze w promieniu 30 kilometrów odpowiada jedynie za około 13 ton CO2 i zachowuje korzystny bilans energetyczny. Dodatkowo, zanim skorzystano z nowych kontenerów pełniących funkcję magazynu ciepła, projekt rozpoczęto od kontenerów używanych.
Zasada jest prosta: ciepło odpadowe z procesu produkcji lub spalania przepływa przez system wymiany ciepła wewnątrz pojemnika i podgrzewa znajdującą się w nim sól trihydratu octanu sodu (NaAc). Substancja potocznie zwana peklującą jest nieszkodliwa ekologicznie i przybiera temperatury do 100oC gdzie ulega upłynnieniu. Dzięki skutecznej izolacji termicznej pojemnika sól utrzymuje swoją temperaturę podczas transportu ciężarówką do konsumenta. Możliwe jest odprowadzenie ciepła do temperatury 55 stopni, ponieważ sól przechodzi z powrotem do stanu krystalicznego w temperaturze 58oC.
To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE