Miskantus to wieloletnia roślin bioenergetyczna. W Wielkiej Brytanii ruszył właśnie projekt, który ma zwiększyć jego sadzenie. Otrzymał ponad 3,3 mln funtów (3,9 mln euro) dofinansowania w ramach drugiej fazy rządowego programu innowacji w zakresie surowców biomasowych. Ma się to przyczynić się do osiągnięcia celów zerowych netto na 2050 rok.

Reklama

 

Miskantus z dofinansowaniem

Specjalista od miskantusa, firma Terravesta, odniosła sukces w swojej staraniach o finansowanie fazy drugiej dla projektu OMENZ. Oznacza on „Optymalizację zakładania miskantusa poprzez ulepszoną mechanizację i przechwytywanie danych w celu osiągnięcia celów zerowych netto”.

OMENZ ma na celu wprowadzenie ulepszeń w całym procesie zakładania miskantusa. W tym podejść do produkcji materiału sadzeniowego, przygotowania pola. A także innowacyjnej technologii rolniczej, nowych technik sadzenia i najnowocześniejszych technologii monitorowania zasiedlania na polu.

Dyrektor naukowo-technologiczny Terravesta, dr Michael Squance, powiedział, że miskantus jest ważny dla naszych celów zerowych netto.

– W raporcie Szóstego Budżetu Węglowego Komitetu ds. Zmian Klimatu  stwierdza się, że aby osiągnąć zero netto, należy obsadzić 700 000 hektarów upraw bioenergetycznych do 2050 roku – czyli 30 000 hektarów rocznie począwszy od 2030 roku . Pierwsze dedykowane, recenzowane badanie dotyczące cykli życia miskanta pokazuje, że biomasa nadziemna rośnie corocznie i przetwarza cały węgiel, który został wytworzony przez sadzenie, zbieranie i spalanie upraw w celu uzyskania odnawialnej energii elektrycznej. W tym samym czasie podziemne kłącze i gnijąca ściółka liściowa utrwala i magazynuje netto 0,64 tony węgla (2,35 tony CO 2 e) na hektar każdego roku w miarę wzrostu – powiedział Squance.

I dodał:

– Departament ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) finansuje projekty takie jak nasz za pośrednictwem NZIP, „Net Zero Innovation Portfolio” i naszym celem jest zwiększenie skali i jakości osiedlenia się w Miscanthus w Wielkiej Brytanii – kontynuował.

Pierwsza faza – przygotowania

– W pierwszej fazie projektu przeanalizowaliśmy przygotowanie pola, maszyny, technologię i techniki sadzenia. Wszystko po to, by zidentyfikować obszary, które mogą przynieść korzyści, wydajność i redukcję kosztów. Rozpoczęliśmy fazę drugą projektu w połowie 2022 roku. Przetestujemy i opracujemy innowacyjne techniki, aby usprawnić sadzenie i zakładanie miskantusa – dodał Squance.

Program Biomass Feedstocks Innovation Program został uruchomiony w 2021 r. przez BEIS, aby umożliwić organizacjom – w tym start-upom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom – opracowanie projektów badawczych, które dostarczą opłacalne komercyjnie innowacje w produkcji biomasy. Faza druga potrwa do marca 2025 r., aby zademonstrować przetestowane nowe, innowacyjne metody.

Dr Jason Kam, szef działu badań i rozwoju w Terravesta, powiedział: „OMENZ skupia się na czterech obszarach, pierwszym z nich jest przygotowanie produkcji materiału do sadzenia, który poprawi jakość kłączy po wyjściu ze szkółki, spójrz na nasiona miskanta opracowywanie i testowanie zabiegów biologicznych i odżywiania roślin, aby pomóc roślinom lepiej rosnąć.

– Drugim obszarem zainteresowania jest przygotowanie terenu, gdzie przyjrzymy się zachowaniu wilgoci, ograniczeniu uprawy i poprawie zdrowia gleby – powiedział Kam.

– Usprawnienie procesów sadzenia to ekscytująca część projektu. Część, w której technologia agri-tech zostanie wykorzystana do sadzenia większej liczby roślin w krótszym czasie.

Monitorowanie równie ważne

– I na koniec, monitorowanie zakładu przetestuje agronomię dronów, teledetekcję i przechwytywanie danych, aby poprawić wydajność upraw” – dodał Kam.

Terravesta znalazł się wśród 12 innych projektów, które otrzymały dofinansowanie w fazie 2, a partnerami w OMENZ są CHAP, Cranfield University, Energene Seeds, Liverpool John Moores University, TJSS, University of Lincoln, Ystumtec.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Bioenergy Insight
Obraz LATUPEIRISSA z Pixabay 
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE