W Niemczech powstała mieszanka nasion konopnych Veitshöchheimer. Składa się z 30 różnych dzikich i uprawnych gatunków roślin. Ma na celu zmniejszenie emisji CO2 i promowanie bioróżnorodności. Może być wykorzystywana jako substrat w biogazowni.

Mieszanka nasion konopnych

Mieszanka została opracowana przez naukowców z Bawarskiego Państwowego Instytutu Uprawy Winiarstwa i Ogrodnictwa. Jej składnikami są gatunki różnych roślin kwitnących, takich jak rumianek, cykoria czy nachyłek barwierski oraz roślin uprawnych, np. proso, słonecznik, amarantus i konopie włókniste wolne od THC.

Reklama

Taka kwitnąca łąka jest alternatywą dla upraw energetycznych, zwłaszcza w regionach Niemiec o niskich plonach. Pozostałości mieszanki mogą być wykorzystywane do produkcji biogazu. Taki substrat wykorzystywany jest już w pięciu lokalnych biogazowniach w Rhön-Grabfeld.

Jednak według badań, z mieszanki kwitnącej wytwarza się o połowę mniej metanu niż z kukurydzy. W związku z tym w ramach projektu rolnicy otrzymują rekompensatę w wysokości 500€ na hektar rocznie. Taka inwestycja staje się wtedy opłacalna.


Dlaczego badania biomasy są tak ważne?


Zapewnienie bioróżnorodności

Przy uprawie nie ma żadnych dodatkowych prac poza nawożeniem i zbiorami. Taka mieszanka roślin zapewnia stabilne plony nawet przy niewielkich opadach. Co ważne, przyczynia się do bioróżnorodności. Jest idealnym schronieniem dla pszczół. Zapewnia też siedlisko dla dzikich zwierząt – jeleni, królików czy jeży.

Istotną cechą jest długa żywotność mieszanki. Można z niej korzystać co najmniej 5 lat. Dobrze adaptuje się do zmian klimatu. Rośliny głęboko zakorzeniają się w glebie, tworzą próchnicę i tym samym zapobiegają erozji. Jest to jednocześnie zabezpieczenie przed zagęszczeniem gleby. Nie ma potrzeby stosowania pestycydów na te uprawy.

Projekt finansowany jest od 2008 roku przez Federalne Ministerstwo Rolnictwa oraz Ministerstwo Wyżywienia, Rolnictwa i Leśnictwa Bawarii. Inicjatywa rozprzestrzeniła się już w ramach programów pilotażowych we Frankonii. Jest też obecna w wielu  regionach rolniczych w Bawarii, jak chociażby w Hinterschmiding w Lesie Bawarskim, gdzie mieszanka Veitshöchheimer uprawiana jest na ponad 3,5 ha ziemi.


Zarejestruj się na Kongres Biogazu


Mieszanka kwitnąca ma duży potencjał

Rząd federalny Niemiec wymienił zwiększenie wykorzystania mieszanek kwitnących w bioenergetyce jako jeden ze swoich celów. Uprawa takich roślin jako substrat dla biogazowni jest bardzo ważną strategią z punktu widzenia ochrony przyrody, mającą na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności oraz ograniczenie uprawy kukurydzy. Dlatego takich projektów w Niemczech jest więcej. Taka biomasa zyskuje coraz większą popularność. Testuje się ją pod kątem wydajności i produkcji metanu.

W ramach wspólnej inicjatywy Fundacji Veolia, Niemieckiej Fundacji Dzikiej Przyrody i Niemieckiego Związku Łowieckiego ponad 500 hektarów zostało przekształconych w obszary kwitnące. Rozpoczęto współpracę z ponad 170 gospodarstwami rolnymi, w których uprawia się wieloletnie pola dzikich roślin do produkcji biomasy.

Jednoroczne i wieloletnie mieszanki kwitnące były również badane w Dornburgu od 2013 do 2015 r. Po roku inwestycji przyniosły ok. 70% plonów w porównaniu do kukurydzy. Interesujące jest jednak to, że dodanie mieszanki kwitnącej do zbioru kukurydzy tylko nieznacznie zmniejsza ilość wyprodukowanego metanu w porównaniu z czystą kukurydzą.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: LWG, Energie aus wildpflanzen, Agrarheute

zdjęcie: lwg

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE