Od 1968 roku spółka Michelin Polska dostarczała ciepło dla mieszkańców Olsztyna. Teraz fabryka rezygnuje ze spalania węgla, a miasto zapewni mieszkańcom ciepło z innego źródła.

Reklama

Długoletnia współpraca pomiędzy spółką Michelin a miastem Olsztyn i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej została zakończona. Mieszkańców ogrzewać będzie ciepło wytworzone w ekociepłowni, czyli spalarni odpadów komunalnych.

Nowy rozdział w życiu miasta

O planach budowy ekociepłowni w Olsztynie pisaliśmy już wcześniej.

Uruchomienie tej instalacji planowane jest na ostatni kwartał 2023 roku. Będzie ona obsługiwać połowę odbiorców usług ciepłowniczych MPEC, ponieważ właśnie tyle osób korzystało wcześniej z ogrzewania gwarantowanego przez Michelin.

Fabryka opon rezygnuje z węgla, który zostanie zastąpiony przez kocioł gazowy. Współpraca przedsiębiorstwa i miasta trwała 55 lat, ale Michelin już w 2015 roku informował, że planuje modernizację.

– W naszym programie zaplanowaliśmy zaprzestanie używania węgla do 31 grudnia 2024 roku. W tym celu zainstalowaliśmy w olsztyńskiej fabryce dwa nowe kotły gazowe – wskazał  Juan Antonio Alvarez-Ossorio, prezes Michelin Polska Sp.z.o.o. – W konsekwencji tej inwestycji znacznie wzrosną nasze koszty energii – jednak odpowiedzialność zobowiązuje nas do przyczyniania się do ochrony naszej planety ponad wszelkimi względami ekonomicznymi i będziemy to czynić aż do momentu, gdy osiągniemy w przyszłości zerowy poziom emisji i neutralny wpływ na środowisko – dodał.


Czytaj też: Zielona Wizja Warszawy przyjęta


Kulisy powstawania ekociepłowni

Olsztyńska Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów została wybudowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, co z punktu widzenia samorządu jest korzystne, bo przenosi odpowiedzialność za instalację na inny podmiot. Prywatny partner ponosi ryzyko budowy, finansowania i zarządzania ITPO.

– W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z dofinansowaniem unijnym, ciepłownię zbuduje oraz przez kolejnych 25 lat będzie eksploatować spółka Dobra Energia dla Olsztyna – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Ekociepłownia w ciągu jednego roku ma docelowo przetwarzać 110 tys. ton odpadów (RDF). Instalacja będzie składać się z kotła do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego z turbiną parową, który produkuje energię elektryczną i ciepło z wykorzystaniem wysokosprawnej kogeneracji oraz gazowo-olejowej kotłowni szczytowej.

 

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: wyborcza

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE