Wypracowana została zobiektywizowana miara porównywalności efektywności energetycznej dla różnych źródeł pochodzenia energii użytecznej dla odbiorców.

Reklama

Tę miarę reprezentuje wskaźnik EROI (Energy Return on Investment). Wskaźnik, który jest definiowany jako współczynnik opisujący ilość energii efektywnej (użytkowej) dostarczonej ze źródła energii, w porównaniu z ilością energii zużytej do uzyskania tego zasobu energetycznego. EROI = Eef/Ezuż.

Wskaźnik ten jest miarą względną, zatem nie ma znaczenia w jakich jednostkach jest liczony. Odpowiednie dane dla kilku źródeł energii pokazano na rys. 1.

Rys. 1 Względny wskaźnik efektywności energetycznej EROI (Energy Return of Investment) dla różnych źródeł energii wg

Wskaźnik ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadkach kiedy jedna forma energii jest magazynowana w innej postaci, z której uzyskuje się energię w końcowej postaci (np. energia elektryczna – wodór – ogniwo paliwowe). Inwestor musi mieć świadomość, że energia pozyskiwana z atomu jest 150 razy efektywniejsza od energii z wodoru (EROI = 0,5).

Źródła objęte systemem ETS (zanikające) uznawane za kopalne (węgiel kamienny, gaz ziemny) mają poziom zwrotu energetycznego relatywnie wysoki, ale są i będą obarczone wysokimi opłatami emisyjnymi. Tu widać, że jedynie rodzima biomasa stała ma ten wskaźnik na poziomie EROI = 24,5 i nie jest obciążona parapodatkiem ETS, zatem musi stanowić dużą konkurencję np. dla morskich i lądowych farm wiatrowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa:

Tekst: Marek Pronobis, Sylwester Kalisz / Politechnika Śląska
Jerzy Majcher, MJ Doradztwo Energetyczne
Ryszard Jelonek, Biomasa Partner Group
Józef Sołtys, PTH Intermark

Zdjęcie: Obraz Ed White z Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE