Ładowarki samochodowe w sieci i przy marketach? Nowelizacja ustawy o biopaliwach, która weszła w życie 27 lipca 2018 r., ułatwia oddanie do użytku stacji ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki temu w Polsce w ostatnich dniach lipca i w sierpniu działanie rozpoczęło kilkadziesiąt nowych urządzeń. Ładowarki montowane są nie tylko na   stacjach paliwowych, ale także np. przy marketach.

Reklama
Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: pixabay.com

Elektromobilność w Polsce rozwija się coraz dynamiczniej, choć na razie trudno być dumnym z liczby samochodów  elektrycznych zarejestrowanych w naszym kraju. W 2017 roku zarejestrowano ich zaledwie ok. 500 – wynika z  raportu KPMG i PZPM.

Główną przeszkodą w rozwoju rynku, według badań ankietowych, są wysokie ceny  „elektryków”. Ankietowani zwracają też uwagę na to, że wciąż mało jest w Polsce stacji ładowania tego typu aut, co  przyczynia się do ograniczenia ich zasięgu. Jednak sytuacja zmienia się na lepsze z dnia na dzień.

Do tej pory rozwój systemu ładowarek blokowany był przez brak odpowiedniego rozporządzenia Ministerstwa Energii, które  regulowałoby zasady odbioru technicznego.

Znowelizowana ustawa o biopaliwach wskazuje, że Urząd Dozoru Technicznego ma 12 miesięcy na badanie  urządzenia (od ukazania się odpowiedniego rozporządzenia). Ta zamiana znacznie ułatwia inwestowanie w system  urządzeń ładujących.

Sieć GreenWay Polska tylko w lipcu uruchomić miała 21 takich stacji, a w sierpniu kolejnych  10. Firma chce do 2020 roku mieć 200 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce – 10 ultraszybkich i 135  szybkich.

Koncepcja jest taka, by „elektryka” można było naładować co 80–100 km. Jest to możliwe między innymi  dzięki współpracy z sieciami handlowymi. W czerwcu Grupa Muszkieterów (Intermarche i Bricomarche)  poinformowała, że planuje otwarcie trzech punktów ładowania aut przy swoich sklepach w Ostródzie, Grajewie i  Knurowie.

Ładowarki zamontowano także przy kilku marketach sieci Lidl.

To tylko fragment artykułu…

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa”!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE