Koszty eksploatacji w fabrykach pelletu będą wyższe z powodu rosnących cen prądu i paliwa. Labora.Energy nieustannie optymalizuje swoje procesy tak, aby klient zyskał jak najwięcej korzyści używając maszyn i urządzeń pochodzących z naszej firmy.
Najbardziej energochłonnym procesem w technologii pelletowania jest suszenie. Pierwszym celem procesu jest zabezpieczenie trocin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg, a drugim – wysuszyć jak najtaniej. Labora.Energy dwa lata temu wprowadziła na rynek rozwiązanie z wykorzystaniem ciepła odpadowego ze straty kominowej (zdj. 2).
Każda maszyna może odzyskać ciepło z rekuperacji. Tyle że ciepło to ma wartość wtedy, kiedy ma ono najwyższą temperaturę do wykorzystania. Ciepło ze straty kominowej L.E wynosi 200 kW ciepła o temperaturze 170°C z każdej wysuszonej tony. Ilość ta pozwala wysuszyć dodatkowe 250 kg/h w drugiej suszarni L.E – Eco Air Dryer, przy pracy kaskadowej. Takie parametry można osiągnąć stosując paliwo suche.
Dodatkowy odzysk ciepła
Dział B+R działający w Labora.Energy po sukcesach z hybrydowym systemem suszarni Magnum i Eco Air Dryer opracował dodatkowy odzysk ciepła z kondensacji pary o parametrach 300 kW ciepła o temperaturze 80°C z każdej wysuszonej tony. Jest to możliwe tylko dlatego, że suszarnia Magnum oddaje ciepło w sposób kontaktowy (wymiennikowy) i nie rozrzedza oparów. To ciepło można wykorzystać w zależności od potrzeby do ogrzewania hali, suszarń deski w tartaku, suszenia trocin na suszarni Eco Air Dryer lub innych procesów cieplnych. Taką inwestycję obecnie realizujemy w jednym z zakładów drzewnych w woj. podkarpackim.
Podsumowując – susząc na Magnum suchym paliwem w celu przemiany fazowej wody w parę musimy włożyć 600 kW ciepła dla 1 t wysuszonego surowca, natomiast wykorzystując powtórnie przemianę fazową, w tym przypadku wskutek skraplania pary wodnej zawartej w oparze w wymienniku ciepła, odzyskujemy powyżej 50% włożonego ciepła do procesu suszenia. Sumarycznie zużycie ciepła jest niższe niż zakładane, ponieważ wykorzystywana jest druga przemiana fazowa.
Suszarnia Labora.Energy
Inną realizacją Labora.Energy w przemyśle drzewnym jest suszarnia Eco Air Dryer w fabryce mebli w woj. wielkopolskim, gdzie zastosowana została jako dociążenie kotłowni. Wszystkie kotłownie w zakładach drzewnych są tak dobierane, aby wystarczyło mocy do rozgrzania np. suszarń deski w najgorszych warunkach. Po wygrzaniu wszystkich suszarń kocioł przechodzi w tryb czuwania, ponieważ jest niedociążony. Labora.Energy jest w trakcie uruchamiania takiego systemu, który podczas rozgrzewania suszarń deski całe ciepło zużywa w tym miejscu. Po rozgrzaniu ciepło jest odbierane przez suszarnię Eco Air Dryer. To rozwiązanie jest nie tylko zautomatyzowane, ale również autonomiczne i nie wymaga ciągłego nadzoru operatora. Po takim procesie operator linii do pelletu ma suchy surowiec do produkcji.
W procesie suszenia kosztem jest energia cieplna i elektryczna. Tak samo w całej linii pelletowania można zaoszczędzić na optymalizacji procesu pakowania przez eliminowanie zbędnej obsługi do minimum. W tym celu Labora.Energy zwiększyła wydajność swoich automatów pakujących z 4 op./min, do 8, a nawet 10 op./min dla worków pelletu 15 kg. Końcowym etapem linii o wydajności 2t/h jest oddany do użytku paletyzator windowy/półkowy (zdj. 3), z opcjonalnie automatyczną maszyną do nakładania kapturów, które zabezpieczają całą paletę przed deszczem i śniegiem.
Zespół B+R zatrudniony w Labora.Energy ciągle szuka takich obszarów w technologii produkcji pelletu, w których można zoptymalizować proces, aby praca operatora była lekka i łatwa, a jednocześnie – żeby w portfelu właściciela przedsiębiorstwa zostało jak najwięcej pieniędzy.
Grzegorz Szewczyk
Labora.Energy Sp. z o.o. sp. k.
ul. Długa 114, 62-070 Zakrzewo
ora@labora.energy
+48 667 777 046
www.labora.energy
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE