Sektor cementowy charakteryzuje się dużą innowacyjnością we wprowadzaniu rozwiązań sprzyjających ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dążenie do dekarbonizacji oznacza konieczność poszukiwania i wdrażania nowych technologii. Wychwytywanie dwutlenku węgla to obecnie jedyna dostępna technologia pozwalająca na wyeliminowanie emisji co2 powstałych w trakcie wypału klinkieru (tzw. Emisji Procesowych).
Polska jest obecnie trzecim producentem cementu w Europie, a w świetle zmniejszających się bezpłatnych praw do emisji w ramach systemu ETS, CCS jest szansą na podniesienie konkurencyjności przemysłu cementowego w naszym kraju. To właśnie dlatego Holcim (dawniej Lafarge) podjął się przedsięwzięcia wyjątkowego w skali globalnej i stworzy infrastrukturę zdolną do wychwytu 1 mln t dwutlenku węgla rocznie z gazów wylotowych pieca z produkcji klinkieru.
Kujawy Go4ECOPlanet
Kujawy Go4ECOPlanet to projekt CCS (carbon capture and storage), czyli wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. W należącej do Holcim Cementowni Kujawy powstaje infrastruktura do wychwytu dwutlenku węgla z gazów wylotowych pieca do wypału klinkieru. Wychwyci ona 100% emisji CO2 powstałych z produkcji klinkieru – podstawowego składnika do produkcji cementu. Dzięki temu do końca dekady Cementownia Kujawy będzie mogła także produkować cement o bardzo niskiej emisji.
W ciągu 10 lat wychwycone zostanie ponad 10 mln t CO2. To stanowi 10% rocznej emisji całego sektora cementowego w Polsce. W efekcie Cementownia Kujawy stanie się jedną z pierwszych zeroemisyjnych netto cementowni w Europie. Zastosowanie wychwytywania na skalę przemysłową pozwoli na replikację tej technologii w innych cementowniach oraz branżach w Europie. Dalszym etapem jest stworzenie pełnego łańcucha wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet jest jednym z najważniejszych elementów strategii zrównoważonego rozwoju Holcim w Polsce i Grupy Holcim, gdyż pomaga zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu, zgodnie z prawodawstwem mającym na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. 19 stycznia 2023 r. w Brukseli, Holcim oraz Innovation Found podpisali umowę na dofinansowanie projektu. Łączny koszt projektu Kujawy Go4ECOPlanet to około 400 mln euro. Dofinansowanie UE wynosi 228 mln euro.
Cały artykuł przeczytasz w Raporcie Carbon Capture w Polsce:
Raport Carbon Capture w Polsce 2024
Wyślij link na adres email:
Tekst: Jolanta Zdunowska, Dyrektor Techniczny Projektów Wychwytywania i Składowania CO2 Holcim Polska S.A.
Wizualizacja: Kujawy Go4ECOPlanet