Chiny to jeden z największych emitentów CO2 na planecie. Ta sytuacja niedługo może ulec zmianie, ponieważ w 2022 roku osiągnęły światowy rekord inwestycji w OZE. Ten wynik rzuca wyzwanie pozostałym państwom.
Zanieczyszczenie powietrza w Chinach jest przyczyną wielu problemów społecznych i środowiskowych. Kraj stanowi potęgę, jeśli weźmie się pod uwagę ilość inwestycji w OZE, więc niedługo może się okazać, że skala trudności znacznie się obniży.
Czytaj też: Współpraca Polski i Japonii w zakresie wodoru
Ile wynosi światowy rekord inwestycji w OZE?
W 2022 roku Chiny wydały 546 mld USD na inwestycje z zakresu energii wiatrowej i słonecznej oraz pojazdów elektrycznych i baterii. To prawie połowa nakładów pieniężnych, jakie na ten cel poświęcono na całej planecie i blisko 4 razy więcej niż USA, którego wynik to 141 mld USD. Drugim największym inwestorem w OZE okazała się Unia Europejska z inwestycjami o wartości 180 mld USD.
Rekord padł także w obszarze niskoemisyjnego przemysłu. Na całym świecie inwestycje w ten sektor wyniosły 79 mld USD, z czego 90% to chiński wkład finansowy.
Hegemonia budzi obawy
Przewaga Chin powoduje przyspieszenie wyścigu technologicznego, ale Państwo Środka nie będzie łatwym przeciwnikiem do dogonienia. Przez lata budowało swoją potęgę w zakresie technologii OZE, a teraz wykorzystuje to, by zarabiać znaczne kwoty na ich eksporcie.
– Chinom udało się wytworzyć naprawdę zintegrowane, wydajne łańcuchy wartości do produkcji takich rzeczy jak panele słoneczne czy ogniwa akumulatorowe – powiedział Antoine Vagneur-Jones, szef badań handlu i łańcuchów dostaw w BloombergNEF.
Czytaj też: Rekordowy wzrost instalacji OZE w Polsce
Reakcja Stanów Zjednoczonych
W podpisanej w zeszłym roku ustawie o redukcji inflacji Stany wzięły pod uwagę także przeciwdziałanie dominacji Chin w obszarze OZE. Zaoferowano miliardy USD dofinansowań dla krajowego przemysłu. Skorzystają na tym także konsumenci – otrzymają tysiące dolarów ulgi podatkowej przy zakupie pojazdu elektrycznego, jeżeli większość jego komponentów zostanie wyprodukowana w Ameryce Północnej.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: shutterstock
Źródło: Scientific American