Współpraca Polski i Japonii w zakresie wodoru

Porozumienie o współpracy w zakresie wodoru

4 maja 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali dokument o współpracy w zakresie wodoru. Planowane działania przyczynią się do znacznego obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy związanej z produkcją odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwojem zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.

– Jestem przekonana, że porozumienie przełoży się na wzrost zainteresowania japońskich przedsiębiorstw inwestycjami wodorowymi w naszym państwie oraz szerzej, w tej części Europy, a także zwiększy rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem zeroemisyjnych technologii – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.


Czytaj również: Biometan i biowodór – pojęcia podstawowe oraz historia w UE  i w Polsce


Porozumienie o współpracy w zakresie wodoru

– Wodór może odegrać ważną rolę w sprawiedliwej transformacji gospodarek europejskich i przyczyni się do znacznego obniżenia emisji. Już w 2021 r. wartość globalnej gospodarki wodorowej była szacowana na ok. 150 mld USD, a prognozy wskazują na wzrost tej wartości do 220,37 mld USD w 2028 r. Polska chce czynnie uczestniczyć w tym procesie. Już dziś nasz kraj jest jednym z państw o najwyższych zdolnościach produkcyjnych wodoru na świecie. Z roczną produkcją ok. 1,3 mln ton zajmuje 5. miejsce na świecie i 3. w całej UE. Jesteśmy liderem w regionie – podkreśliła szefowa resortu.

Minister Anna Moskwa wspomniała, że Polska z wielkim zainteresowaniem patrzy na rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Takie rozwiązania zapewniają suwerenność energetyczną i zapewniają bezpieczeństwo energetyczne.

Uroczystość podpisania porozumienia została poprzedzona spotkaniem obojga ministrów, podczas którego omówiono kwestie: wpływu wojny w Ukrainie na rynki energii, odbudowy Ukrainy oraz aktualnych wyzwań w zakresie dekarbonizacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto delegacje rozmawiały o możliwościach współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej, obejmującej m.in. wspólny projekt rozwoju reaktora HTGR realizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Japan Atomic Energy Agency.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: komunikat prasowy MKiŚ

This post is also available in: polski