Fotowoltaiczny krzyż? Kościół coraz wyraźniej dostrzega korzyści płynące ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza w fotowoltaice, i w nie inwestuje. Powstała nawet spółka, która już nie zapowiada przeprowadzenie kilkuset inwestycji na budynkach parafialnych, głównie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu.
Energia elektryczna z paneli słonecznych, najbardziej rozpowszechnione odnawialne źródło, z którego korzystają parafie, pozwala skutecznie obniżać rachunki za prąd zużywany w kościołach, budynkach sakralnych i parafialnych. Wsparcie dla parafii płynie z NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz Regionalnych Programów Operacyjnych, także w ramach dotacji na termomodernizacje.
Pierwszym kościołem w Polsce, na którego dachu zamontowano aż 312 paneli fotowoltaicznych, czyniąc instalację jedną z największych tego typu w kraju, był kościół parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie. Prąd ze słońca oświetla i ogrzewa sanktuarium. Energia wyprodukowana na 17 stycznia 2020 roku to 621,313.94 kWh.
Sprawdź również: Pożary instalacji fotowoltaicznych
Nadwyżka pozyskanej w ten sposób energii oddawana jest do sieci Tauron. Instalacja ma nawet swoją własną stronę internetową: sunnyportal.com. Panele słoneczne zamontowano także m.in. na dachach kościołów w Sosnowcu: św. Franciszka i św. Floriana.
Niemal rok temu, w marcu 2019 r. w Iskrzyni na Podkarpaciu oficjalnie uruchomiono pierwszą elektrownię fotowoltaiczną zrealizowaną w ramach projektu Sieci Parków Energii Słonecznej, którą wdraża b. poseł PiS Kazimierz Jaworski. Zapowiadał uruchomienie 300 siostrzanych małych elektrowni słonecznych (do 200 KW) w parafiach południowo-wschodniej Polski. Zdecydowana większość farm powstaje tam nie na dachach budynków, a na gruntach kościelnych niskich klas.
Krzyż fotowoltaiczny w Pleszewie
Ostatnią z tego typu inwestycję przeprowadzono w Pleszewie. Od grudnia 2019 roku na kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej działają panele fotowoltaiczne zamontowane tak, że tworzą potężnych rozmiarów krzyż.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w magazynie Zielona Gmina. Sprawdź (str. 14):
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!