Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce w postaci tzw. niskiej emisji są gospodarstwa domowe i lokalne kotłownie. To do nich skierowane są liczne krajowe programy wymiany przestarzałych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Wśród nich rządowy, wieloletni program „Czyste Powietrze”.


Od 1 lipca 2021 r. dotacja na kocioł zasilany pelletem drzewnym o podwyższonym standardzie, o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3, dla podstawowego poziomu dofinansowania wyniesie odpowiednio: do 45 proc. poniesionych wydatków i do 9000 zł.


Program „Czyste Powietrze” jest pierwszym ogólnopolskim programem skierowanym do właścicieli/współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Reklama

Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych związków i substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych niskiej jakości paliwem, w przestarzałych domowych źródłach ciepła na paliwo stałe, tzw. kopciuchach.

Łączna pula środków przeznaczona na program „Czyste Powietrze” to 103 mld zł. Nabór wniosków w ramach programu rozpoczął się we wrześniu 2018 r. i potrwa do końca 2027 r., a wypłata środków będzie realizowana do 30 września 2029 r.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie zarówno na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe starego typu, na nowe ekologiczne źródła ciepła, których rodzaje i wymagania techniczne są określone w załącznikach do programu (2 i 2a), jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych związanych z ociepleniem budynku (np. ścian, stropów, dachów, stropodachów), a także wymianę i montaż stolarki okiennej i drzwiowej/bram garażowych.

Do kosztów kwalifikowanych zalicza się również modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz koszty wykonania branżowej dokumentacji projektowej (w zakresie modernizacji instalacji wewnętrznej, wymiany źródła ciepła, przebudowy dachu pod ocieplenie), audyt energetyczny i ekspertyzy.

Program „Czyste Powietrze”, koordynowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i realizowany wspólnie z 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw), stanowi realizację jednego z zadań Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dotacje udzielane są za pośrednictwem wfośigw.

Program, od momentu uruchomienia, był kilkukrotnie modyfikowany. Obowiązująca wersja programu (wersja 2.0), ogłoszona wiosną 2020 r., wprowadziła szereg zmian mających na celu usprawnienie całego procesu, od złożenia wniosku przez wnioskodawcę do rozliczenia się z dotacji już przez beneficjenta.


Czytaj również: Pellet w programie Czyste Powietrze. Jaką odgrywa rolę?


Najistotniejszą zmianą jest uproszczenie zasad przyznawania dotacji, skrócenie czasu rozpatrywania wniosków z 90 roboczych do 30 dni kalendarzowych, znaczne uproszczenie wniosku o dotację, wprowadzenie możliwości składania wniosku o dofinansowanie online, integracja z programem „Mój Prąd”, powiązanie poziomu dotacji z efektem ekologicznym – premiowanie inwestycji zeroemisyjnych, dotacje na termomodernizację dla tych, którzy wymienili już wcześniej źródło ciepła na spełniające wymogi programu oraz możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych (nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie).

Cały artykuł przeczytasz w naszym raporcie pelletowym. Pobierz go za darmo poniżej:

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Daniel Markiewicz, NFOŚiGW, Departament Czystego Powietrza
Zdjęcie: KOSTRZEWA
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE