Kostrzewa, działający na rynku od 1978 r. producent systemów grzewczych na biomasę, w odpowiedzi na projekt ustawy przyjęty 23 czerwca 2022 o dopłatach do węgla, skierował do Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego pismo, w którym podkreśla, że ustawa całkowicie pomija właścicieli kotłów na biomasę, w tym pellet. Kostrzewa apeluje o sprawiedliwe traktowanie obywateli i odrzucenie rzeczonej ustawy.
Autor listu, współwłaściciel P.P.H. Kostrzewa Sp. j., Paweł Kostrzewa podkreśla, że przyjęta ustawa wybiórczo traktuje osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, przyjęte przez Sejm RP dopłaty do różnych pochodnych węgla, całkowicie pomijają biomasę.
Prezentujemy pełną treść listu:
Szanowny Panie Marszałku
Jako współwłaściciel przedsiębiorstwa Kostrzewa produkującego kotły centralnego ogrzewania na pellet pragnę odnieść się do rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw przyjętego dnia 23 czerwca 2022 (druk nr 2354 i 2361).
Przyjęta przez Sejm RP ustawa jedynie wybiórczo wspiera osoby zagrożone ubóstwem energetycznym w związku z drastycznymi podwyżkami paliw stałych. Ponadto stosowanie dopłat do sortymentów węgla wprowadza nierówną konkurencję na rynku paliw stałych.
W obecnej sytuacji konieczne jest objęcie wsparciem wszystkich, którzy doświadczają drożyzny na rynku opału, w tym również użytkowników kotłów na pellet drzewny. Paliwo wytwarzane z naszego rodzimego surowca – drewna z polskich lasów, podrożało w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 100 procent, a jego cena nierzadko sięga już ponad 2000 zł za tonę. Wielu rodzin nie stać na zakup pelletu w ilości dostatecznej do przetrwania zimy.
Obecnie kilkaset tysięcy domostw używa w Polsce kotłów na pellet, natomiast precyzyjne oszacowanie liczby urządzeń umożliwią dane Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Tysiące Polaków zainwestowało w ekologię i przy wsparciu rządowego Programu Czyste Powietrze wymieniło przestarzałe, wysokoemisyjne urządzenia grzewcze na węgiel lub drewno na nowoczesne, certyfikowane kotły, w tym urządzenia na pellet. Dzięki takiemu działaniu odchodzimy stopniowo od paliw kopalnych w ogrzewnictwie. W efekcie w wielu miejscowościach dało się odczuć poprawę jakości powietrza. Pozostawienie tych obywateli bez wsparcia może spowodować przymusowy odwrót od pelletu i stosowanie tańszych metod ogrzewania domu, co dotkliwie odczujemy w postaci wzrostu zanieczyszczeń powietrza.
Czytaj też: Polska w czołówce producentów pelletu z certyfikatem ENplus
W przyszłości Polacy doświadczeni przez rekordowo wysokie ceny paliw, mogą niechętnie inwestować w technologie przyjazne środowisku.
Pragnę nadmienić, iż użytkownicy kotłów na biomasę drzewną już wcześniej zostali pominięci w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0, tym bardziej w obliczu kryzysu gospodarczego i wysokiej inflacji nie można ich pozostawić samym sobie. Przyjęte przez Sejm RP dopłaty do różnych pochodnych węgla, całkowicie pomijają biomasę.
Objęcie pelletu systemem dopłat lub obniżenie podatku VAT na pellet drzewny oraz inne paliwa typu biomasa stanowiłoby nieocenione wsparcie dla tysięcy polskich rodzin. Pragnę przypomnieć, że biopaliwa stałe objęte są w kraju nad Wisłą stawką VAT najwyższą w Europie, a kraje wysoko rozwinięte tj. Dania oraz Niemcy, Włochy, Francja i Szwecja traktują pellet drzewny jako paliwo rekomendowane dla gospodarstw domowych w ramach polityki dekarbonizacyjnej. To m.in. dzięki biomasie wykorzystywanej w gospodarstwach domowych i rolnictwie Polska uniknęła kar z tytułu nieosiągnięcia wskaźnika 15% w bilansie udziału OZE w końcowym zużyciu energii do roku
2020.
W imieniu tysięcy użytkowników urządzeń grzewczych na pellet apeluję do Reprezentantów Senatu RP o sprawiedliwe traktowanie obywateli i odrzucenie rzeczonej ustawy celem jej poprawy tj. dostosowania do obecnej sytuacji rynkowej.
Paweł Kostrzewa, współwłaściciel P.P.H. Kostrzewa Sp. j.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: kostrzewa.com.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE