8,5 GWh. Tyle energii elektrycznej może produkować rocznie nowo otwarty zakład należący do Polskiej Grupy Biogazowej, którego działalność zainaugurowano w czwartek, 26 września. Biogazownia o mocy 1MW zlokalizowana jest w miejscowości Bagdad w Wielkopolsce. To 19. w Polsce i druga w regionie instalacja biogazowa PGB.

Reklama

Jako właściciel 18 funkcjonujących zakładów produkcji biogazu o mocy 19 MW Polska Grupa Biogazowa, która od zeszłego roku należy do koncernu TotalEnergies, jest liderem sektora w Polsce. Głównym obszarem jej działalności jest produkcja energii elektrycznej i ciepła z biogazu rolniczego. Spółka ma ambitne plany i projektuje kilkanaście nowych inwestycji. 26 września oficjalnie otwarto kolejną należącą do Grupy biogazownię.

Biogazownia PGB Bagdad
Otwarcie biogazowni PGB w Bagdadzie
biogazownia PGB Bagdad

Biogazownia w Bagdadzie

biogazownia PGB Bagdad

Instalacja w miejscowości Bagdad to druga biogazownia PGB w województwie wielkopolskim. Pierwsza zlokalizowana jest we wsi Wysoczka i zdolna jest produkować rocznie 8 314 MWh energii elektrycznej i 7 981 MWhth (28 732 GJ) ciepła z biogazu rolniczego.

Zakład w Bagdadzie, którego działalność zainaugurowano w czwartek ma moc 1 MW i jest zdolny wyprodukować tyle energii elektrycznej, aby zasilić 3000 domów rocznie. Biogazownia będzie wykorzystywać odpady rolnicze i pozostałości z przetwórstwa rolno-spożywczego. Dostawcą technologii dla biogazowni jest MDI Energia.


Kongres Biogazu – sprawdź!


biogazownia PGB Bagdad

Wyprodukowany z surowców organicznych biogaz stanowi ważne ogniwo gospodarki o obiegu zamkniętym, nie tylko ze względu na możliwość wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, ale także na produkcję pofermentu.

biogazownia PGB Bagdad
Łukasz Semeniuk, Dyrektor Generalny PGB

– Ta biogazownia ma moc 1 MW, co oznacza, że pozwala produkować 8,5 GWh energii elektrycznej rocznie. Ponadto dzięki instalacji możliwe będzie nawiezienie 1500 ha wysokiej jakości pofermentem – mówił podczas uroczystości otwarcia zakładu w Bagdadzie Łukasz Semeniuk, Dyrektor Generalny Polskiej Grupy Biogazowej.

Biogaz więc to realne korzyści dla lokalnej społeczności. Finalizacja 19. projektu biogazowego to dowód na to, że Polska Grupa Biogazowa potrafi znaleźć porozumienie z lokalnymi władzami i mieszkańcami sąsiadujących z zakładami okolic.

biogazownia PGB Bagdad

– Dobra komunikacja i dbałość o minimalizowanie uciążliwości dla mieszkańców, jakkolwiek wymagają dodatkowych wysiłków i systematycznej pracy, sprawiają, że nasza obecność w gminie jest akceptowana, a nawet pożądana – zapewniała Beata Wiszniewska z Polskiej Grupy Biogazowej.

Jeszcze więcej biogazowni

PGB / TotalEnergies nie traci tempa. Podczas otwarcia biogazowni w Bagdadzie zapowiedziano już inaugurację kolejnego zakładu.

– Za miesiąc oddajemy do użytku 20 biogazownię i nie zamierzamy na tym poprzestać. Dla TotalEnergies Polska ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o biogaz i biometan – wskazała Karine Boissy-Rousseau, Senior Vice President New Mobility and Marketing w TotalEnergies.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

zdjęcia: redakcja Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE