W fabryce spółki Velvet Care w Kluczach powstaje system kogeneracyjny. Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej oraz zredukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Realizacja projektu umożliwi częściowe uniezależnienie się zakładu od dostaw prądu z sieci elektroenergetycznej. Zaprocentuje to zwiększeniem bezpieczeństwa zasilania w energię elektryczną, a także zapewnieniem dostaw ciepła niezbędnego do procesów technologicznych.
Czytaj również: Modernizacja energetyczna szkoły w Jedlinie-Zdroju
Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego
Velvet Care Sp. z o.o. to jeden z największych producentów wyrobów higienicznych w Polsce – artykułów gospodarstwa domowego, toaletowych i sanitarnych. Sumaryczna moc zainstalowana stworzonego układu wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o turbinę gazową w zakładzie spółki będzie wynosić 40 MW – w tym 23,3 MWt mocy cieplnej oraz 16,7 MWe mocy elektrycznej.
Aktualnie, przed wdrożeniem nowego rozwiązania, zapotrzebowanie na ciepło w postaci pary pokrywane jest przez kotły gazowe zlokalizowane w dwóch kotłowniach. Energię elektryczną pozyskuje się bezpośrednio z Krajowego Systemu Energetycznego (KSE). Ciepło wytwarzane przez kogenerację energii cieplnej i elektrycznej wykorzystywane będzie w dwojaki sposób: do produkcji pary wodnej oraz do zasilania maszyny papierniczej przy wykorzystaniu gorących spalin. Produkowana energia elektryczna zostanie zużyta w całości na cele zakładu.
Czytaj również: Energia z odpadów zasili szczecińskie tramwaje
Dzięki inwestycji w skojarzeniu – w ramach wysokosprawnej kogeneracji, rocznie uzyskiwane będzie ok. 110 tys. MWh/rok wytworzonej energii elektrycznej i ponad 444 tys. GJ/rok energii cieplnej.
Realizację przedsięwzięcia, które ma w całości kosztować 63,6 mln zł przewidziano do marca 2026 r. Z programu NFOŚiGW Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu (zasilonego środkami Funduszu Modernizacyjnego) przyznano dotację w wysokości 31,8 mln zł.
Akademia inwestora biogazowego:
źródło i zdjęcie: NFOŚiGW