Elektrociepłownia w Sokołowie Podlaskim to innowacyjny projekt w skali Europy. Do jej funkcjonowania wykorzystano tylko technologie oparte o źródła odnawialne, czyli pompy ciepła i biogaz. W ten sposób miejskie spółki chcą ochronić konsumentów przed kosztami związanymi z systemem ETS.
Wykonanie projektu powierzono konsorcjum BiogasEast – biogazowni z Grochowiak Szlacheckiego, ECN – integratorowi systemów energetycznych, Energotechniki – firmy projektowej i wykonawczej systemów energetycznych, ICEB – firmy specjalizującej się w systemach energetycznych i ciepłowniczych oraz PUIK – miejskiej spółce zarządzającej ciepłownictwem, gospodarką wodno-ściekową i odpadami.
Elektrociepłownia spełniająca wymogi unijne
Budowa nowego obiektu rozpoczęła się jeszcze w 2022 r. Wszystko dzięki funduszom pozyskanym z uruchomionego przez NCBR w 2021 r. programu „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Rozruch instalacji trwał już od kilku miesięcy. Elektrociepłownia ma pokryć zapotrzebowanie na ciepło w 41% sieci.
Elektrociepłownia w Sokołowie Podlaskim wykorzystuje biogaz, który powstaje w instalacji zlokalizowanej w Grochowie Szlacheckim. Najpierw jest on wstępnie oczyszczany, a następnie kierowany nowopowstałym biogazociągiem o długości 9 km do zakładu ciepłowniczego. Tam następuje przetworzenie w zespole kogeneracji z generatorem z odzyskiem ciepła.
W ramach projektu uruchomiono także dwie pompy ciepła oraz kocioł szczytowy, który może być zasilany biogazem lub gazem ziemnym. Pierwsza pompa ciepła opiera się na technologii woda-woda i wspomaga drugą, wysokotemperaturową pompę ciepła, która dostarcza ciepło do miejskiej sieci. Generator wytwarza energię elektryczną potrzebną do pracy urządzeń, która w razie nadpodaży będzie oddawana do sieci, zapewniając dodatkowy dochód. Miejska sieć ciepłownicza będzie dostarczać ciepło o parametrach na poziomie 80/60 (zasilanie/powrót) stopni Celsjusza.
OZE pokrywa 95% zapotrzebowania energetycznego miasta, co pozwala elektrociepłowni uzyskać status obiektu efektywnego energetycznie oraz już teraz wypełnić unijne cele na 2050 r.
Zdjęcie i źródło: Miasto Sokołów Podlaski