Naukowcy z Ohio State University przeprowadzili badania, których celem było wskazanie najlepszych zastosowań dla odpadów pochodzących z przetwórstwa spożywczego. Na podstawie analizy składu określają ich możliwości produkcyjne, od zrównoważonych paliw, biogazu i energii elektrycznej po użyteczne chemikalia i nawozy organiczne.
W ramach przeprowadzonego na Ohio State University badania, naukowcy zebrali łącznie 46 próbek odpadów i podzielili je na cztery szerokie kategorie: roślinne, bogate w tłuszcze, osady przemysłowe i odpady skrobiowe. Następnie scharakteryzowali właściwości fizyczne i chemiczne zawartości próbek i zaproponowali możliwości zagospodarowania pozostałości z przemysłu spożywczego. Badacze podkreślili, że może to przynieść nie tylko środowiskowe korzyści, ale i profity finansowe dla przetworów, którzy zdecydują się zamienić odpad w energię.
Dowiedz się jak działa instalacja produkująca biometan!
Biogaz i biodiesel
Badacze wskazali optymalne zastosowanie dla konkretnego typu odpadów pochodzących z branży przetwórstwa spożywczego. Na przykład odpady tłuszczowe i mineralne mogą być użyte w procesie fermentacji beztlenowej w celu wytworzenia biogazu, z kolei pozostałości sojowe można wykorzystać do produkcji biodiesla.
Niskokaloryczne odpady roślinne, mimo, że nie nadają się do produkcji energii, znajdą zastosowanie w procesie wytwarzania produktów leczniczych.
Opierając się na analizie odpadów włóknistych i bogatych w minerały, profesor Katerina Cornish, autorka badania, opracowała metodę zastosowania skorupek jaj i skórek pomidorów jako wypełniaczy w produktach gumowych, częściowo zastępując w ten sposób na przykład sadzę w oponach.
„W Ohio kukurydza jest uprawiana w celu przekształcenia jej w biopaliwo, aceton i butanol, a tutaj zidentyfikowaliśmy inne źródła – odpady, z których można również wytworzyć te produkty.” – tłumaczyła dr hab. Beenish Saba, współautorka badania.
Redukcja odpadów z przemysłu spożywczego
Saba wyjaśniła, że przeprowadzone badanie kładzie podwaliny pod dalsze analizy, które pomogłyby określić ilościowo korzyści środowiskowe wynikające z redukcji odpadów spożywczych na dużą skalę. Działania naukowców z uniwersytetu z Ohio to także inspiracja dla producentów żywności.
„Mamy nadzieję, że producenci żywności faktycznie przyjrzą się swoim kosztom i śladowi węglowemu i zobaczą, które z zastosowań do generowanych przez nich odpadów będzie najlepsze, co będzie najlepiej opłacalne, a także zminimalizuje ślad węglowy” – powiedziała Katerina Cornish. – „Chodzi o poprawę bezpieczeństwa energetycznego i obniżenie wpływu odpadów żywnościowych na środowisko” – podsumowała.
Badanie naukowców z uniwersytetu w Ohio zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Science of the Total Environment.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: news.osu.edu
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE