Wiedza o tym jak wyrzucać leki może pomóc w ochronie środowiska. Przeterminowane lub niepotrzebne substancje nie są takimi samymi odpadami jak wszystkie inne, a kosz na śmieci nie jest miejscem, do którego powinny trafiać. W wodach gruntowych i glebach pojawia się coraz więcej zanieczyszczeń farmaceutykami. Przedostają się one do roślin stanowiących pożywienie, a w konsekwencji do organizmu człowieka. Świadoma utylizacja lekarstw ma ogromne znaczenie.
Kampania „Leki do Apteki” została zainicjowana przez branżę farmaceutyczną w celu ograniczenia zanieczyszczeń środowiska. Warto wiedzieć, gdzie powinny trafiać przeterminowane farmaceutyki. To przecież potencjalnie niebezpieczne substancje.
Raport pokazuje, że nie jest dobrze
Według raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania”, napisanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, ok. 60% Polaków wyrzuca leki do pojemnika na odpady zmieszane. A przecież środki farmakologiczne na wysypisku śmieci mogą stanowić poważne zagrożenie środowiskowe – nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać spożywania ich przez żerujące tam zwierzęta i przenikania ich do wód gruntowych.
Czytaj też: Ile ITPO potrzeba, żeby zagospodarować odpady 2 milionów Polaków?
Ankieta pokazała także, że 28% Polaków spłukuje leki w domowej toalecie. Ta metoda także nie należy do najlepszych sposobów utylizacji, ponieważ wiele grup substancji nie może zostać zneutralizowana w oczyszczalni ścieków.
Substancje znajdujące się w farmaceutykach wykrywane są w wodzie pitnej, również tej butelkowanej. Niekontrolowane przyjmowanie tych rozmaitych środków może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych u człowieka, a także innych organizmów. Wiele gatunków zwierząt jest na granicy wyginięcia przez swoją wrażliwość na pewne grupy substancji.
W skutecznej utylizacji leków przoduje Szwecja, gdzie od 10 lat ponad 75% farmaceutyków trafia do aptecznych punktów zbiórki. Według raportów podobny wynik odnotowała Finlandia, a tuż za nią plasują się Portugalia i Holandia. Polska pod tym względem ma najgorsze statystyki spośród wszystkich państw Europy.
Jak wyrzucać leki?
Pomimo nazwy, kampania „Leki do Apteki” nie wskazuje punktów farmaceutycznych jako jedynych możliwych miejsc zbiórki. Równie odpowiednie jest oddawanie leków do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Przynajmniej dwa razy w roku powinno się dokonywać przeglądu domowej apteczki i przy tej okazji segregować przeterminowane i niepotrzebne środki farmakologiczne. W aptece można je umieścić w specjalnym konfiskatorze, czyli dedykowanym pojemniku.
Przed wyrzuceniem, leki trzeba odpowiednio przygotować. Należy je wyjąć z kartonika lub innego oryginalnego opakowania, ale pozostawić w blistrze, ampułce lub flakonie. Do pojemnika nie powinny być wylewane syropy ani wrzucane pojedyncze tabletki.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: pixabay/stevepb
Źródło: Leki do Apteki
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE