Nadchodząca zima straszy bardziej niż zazwyczaj. Także z uwagi na to, że przez galopujące ceny opału i problemy z jego dostępnością, Polacy rozważają spalanie odpadów. Wyniki badania przeprowadzonego dla INNPoland wskazują, użycie szkodliwych materiałów do ogrzewania deklaruje 14 proc. ankietowanych.
Strach przed zimą
Choć wydawałoby się, że wiedza na temat szkodliwości stosowania niedozwolonych materiałów do ogrzewania jest dość powszechna, okazuje się, że sytuacja zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji. Szczególnie, że przyzwolenie idzie z góry. Ponadto przeważnie strach bywa złym doradcą, a w tej chwili okazuje się, że Polacy boją się nadchodzącej zimy. Dokładnie 64 proc. zapytanych o zdanie osób bardziej lub mniej obawia się tego, co czeka ich zimą. Niepewność i lęk są spowodowane głównie przez problemy z dostępnością węgla i ogromny wzrost cen.
Spalanie odpadów
W związku z tymi obawami ludzie, którzy muszą zapewnić opał dla swoich rodzin, mogą być zmuszeni do korzystania ze szkodliwych materiałów.
Czytaj też: Pellet jest ekologiczny? Czy to alternatywa dla węgla?
– (…) Z zagranicy, jak widzimy, sprowadzane są jakieś dziwne paliwa, które mi przypominają bardziej flotokoncentraty i muły, które pamiętam z przeszłości, czyli po prostu odpady kopalniane, z których cieknie woda. Zezwolono na spalanie węgla brunatnego w domach, do tego musimy dołożyć jeszcze te nieszczęsne śmieci – mówił w rozmowie z INNPoland Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Jak wynika z badania, spalanie śmieci rozważa 14 proc. Natomiast 18 proc. ankietowanych na pytanie czy rozważa możliwość ogrzewania domu innymi materiałami np. śmieciami odpowiedziało raczej nie, co znaczy, że zdecydowanie nie wyklucza tej opcji. Jednocześnie 60 proc. jest przeciw tego typu rozwiązaniom.
Zimniej, ale taniej
W badaniu zapytano także respondentów czy zamierzają obniżać temperaturę w domu. 19 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco. Jednak znakomita większość z nas będzie starała się zmniejszyć rachunki, obniżając temperaturę w domach. „Tak” i „raczej tak” odpowiedziało na to pytanie 60 proc. badanych.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: inpoland.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE