Pellet jest ekologiczny. To alternatywa dla węgla, ekogroszku i oleju opałowego. Konkurencyjny cenowo i powszechnie dostępny. A przy tym wygodny w użytkowaniu.

Pellet jest ekologicznym, odnawialnym paliwem, które jest orężem do walki ze smogiem. A Polska ma ogromny problem z zanieczyszczonym powietrzem, plasując się już od wielu lat na najwyższych pozycjach w rankingach miast-trucicieli.

Reklama

Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Pellet powstaje z odpadów drzewnych po procesie produkcyjnych w tartakach, firmach przetwarzających drewno, produkujących drewniane meble, podłogi czy program ogrodowy. Najczęściej pellet wytwarza się z trocin drzew iglastych – sosnowych i świerkowych, które cechują się dobrą spoistością. To dzięki nim granulat uzyskuje wysoką kaloryczność, niską wilgotność i minimalną zawartość popiołu.

A co z emisjami? W trakcie spalania dobrej jakości pelletu do atmosfery emitowane jest tyle CO2, ile pochłonęło drzewo w procesie fotosyntezy. Dlatego bilans dwutlenku węgla w przypadku pelletu jest zerowy. Z kolei spalanie paliw kopalnych (węgiel, ekogroszek, miał, flot, olej opałowy) skutkuje wzrostem CO2 w atmosferze.


Polecamy też: Oszustwa w branży pelletu. Uważajcie, jest ich coraz więcej!


Według dostępnych opracowań naukowych, zastąpienie węgla pelletem skutkuje redukcją SO­­2 – o 97%, NO2 – o 80%, TOC (ogólny węgiel organiczny) – o 77%, CO2– o 100%, WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) – o 99,9%, B(a)P (benzopireny) – o 99,9%.

Pellet jest ekologiczny także z innego względu. Powstały w wyniku jego spalania popiół jest doskonałym nawozem, który można wykorzystać w ogrodzie.

Spalanie pelletu

Pellet powinien być spalany wyłącznie w dedykowanych temu paliwu kotłach lub piecykach. Każdy ze znaczących producentów kotłów na paliwa stałe w Polsce posiada od dawna w swojej ofercie urządzenia na pellet. Są one nowoczesne, zautomatyzowane i praktycznie bezobsługowe. Kocioł pelletowy z certyfikatem Ecodesign to dodatkowo gwarancja wysokiej sprawności działania oraz niskiego stopnia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Sprawność energetyczna urządzenia grzewczego ze znaczkiem Ecodesign przekracza 90%. A to oznacza oszczędności na paliwie.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Dyrektywa Ecodesign zaczęła obowiązywać w Polsce 1 stycznia 2020 r. Oznacza to, że kotły wprowadzane na rynek po tej dacie muszą spełniać wyśrubowane normy emisji cząstek stałych, tlenku węgla, OGC (gazowych zanieczyszczeń organicznych) i tlenków azotu. Certyfikat Ecodesign jest także kluczowy, jeśli zamierzamy ubiegać się o dofinansowanie do zakupu urządzenia w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE