Inwestorów może przyciągnąć certyfikat ujemnych emisji, jaki otrzymują dzięki carbon capture. Taką współpracę nawiąże Microsoft ze szwajcarską firmą Stockholm Exergi. Projekt BECCS zakłada połączenie produkcji bioenergii z wychwytem dwutlenku węgla.

Reklama

Każdego roku wychwycone zostanie 3,3 mln t CO2. To, jak do tej pory, pierwsza na świecie umowa zakładająca certyfikowanie usuwania dwutlenku węgla na taką skalę.


Czytaj też: 2 biometanownie w 18 miesięcy. Tak to się robi w USA


Mniejszy ślad węglowy, większe uzasadnienie ekonomiczne

Instalacja wychwytująca dwutlenek węgla będzie działać w w Värtan w Sztokholmie. Zawarta przez Microsoft i Stockholm Exergi umowa zakłada, że jej funkcjonowanie rozpocznie się w 2028 r. W efekcie komputerowy gigant otrzyma certyfikaty związane z usuwaniem dwutlenku węgla, co będzie kontynuowane przez kolejnych 10 lat. Wychwycony CO2 zostanie skierowany do trwałego składowania.

Microsoft pierwsze kroki w stronę zeroemisyjności stawia już od 2020 r. Elementem działań dekarbonizacyjnych jest budowanie portfela umów dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla. Z kolei Stockholm Exergi dostrzega potencjał w zawieraniu takich współprac jako niezbędnych do finansowego spinania się inwestycji w carbon capture. Oczekuje, że państwo wspomoże takie działania i pojawi się więcej podmiotów chcących podpisać umowę.

– Umowa z Microsoft to ogromny krok naprzód dla naszego projektu BECCS, Stockholm Exergi jako firmy, a także dla ochrony klimatu – powiedział Anders Egelrud, dyrektor generalny Stockholm Exergi.


Czytaj też: Gdzie możliwe jest zastosowanie dwutlenku węgla? Chociażby w wytwarzaniu energii


BECCS wymusza standardy

Ze względu na fakt, że instalacja wychwytu CO2 stanie przy elektrowni biomasowej, konieczne będzie spełnienie kilku kluczowych wymogów, które wynikają z umowy zawartej z Microsoft. Warunkiem współpracy jest pozyskiwanie biomasy leśnej w zrównoważony sposób, a ponadto gwarantowanie kontroli nad procesem poprzez jego stałe monitorowanie, raportowanie i weryfikację.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy ogłosić rozpoczęcie współpracy ze Stockholm Exergi w zakresie usuwania dwutlenku węgla w ramach jej pionierskiego projektu Värtan BECCS. Wykorzystanie istniejących elektrowni na biomasę to kluczowy krok w budowaniu światowego potencjału usuwania dwutlenku węgla – powiedział Brian Marrs, starszy dyrektor ds. energii i usuwania dwutlenku węgla. – Kluczowe znaczenie ma zrównoważone pozyskiwanie biomasy na potrzeby projektów BECCS. Byliśmy pod wrażeniem zaangażowania Stockholm Exergi w tym zakresie – dodał.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie i źródło: BECCS Stockholm

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE