Jakie bariery uniemożliwiają przyspieszenie rozwoju OZE? Jak je pokonać? Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu opublikowała stanowisko w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej.

Reklama

Polska energetyka potrzebuje nowej strategii!

Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu jest niezależnym i nieformalnym zespołem eksperckim. Inicjatorkami przedsięwzięcia są Joanna Maćkowiak-Pandera i Monika Morawiecka. Ich główną motywacją jest przekonanie, że polska energetyka potrzebuje nowej strategii.

Celem Rady jest wypracowywanie wspólnych rekomendacji oraz zainicjowanie dialogu w obszarach kluczowych dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i ochrony klimatu.

 


Czytaj również: IOŚ przygotuje kampanię edukacyjną na temat biogazu i biometanu


OZE – projekty nadrzędnego interesu publicznego

Inwestycje w OZE powstają relatywnie szybko w porównaniu do innych źródeł energii. Według Rady Polska powinna zapewnić co najmniej 50% udziału OZE w 2030 r. Konieczne jest by nowy cel był odzwierciedlony w rewizji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i w kolejnym Zintegrowanym Planie na rzecz Energii i Klimatu. Rada twierdzi, że należy usunąć istniejące bariery regulacyjne oraz modernizować sieci i wdrażać całą gamę mechanizmów elastyczności – po stronie podażowej i popytowej.

Rada pozytywnie odniosła się także do dotychczasowych działań KE w zakresie uznania inwestycji w OZE za projekty nadrzędnego interesu publicznego.

Poparto również upowszechnienie stosowania dwustronnych kontraktów różnicowych dla nowych instalacji OZE. Jest to rozwiązanie już od kilku lat z powodzeniem funkcjonujące w Polsce. Z jednej strony zapewnia wytwórcom energii adekwatne przychody i zwrot nakładów inwestycyjnych, a z drugiej ogranicza generowanie przez nich nieuzasadnionych zysków.


Czytaj również: Wyciek. W Unii zwiększy się produkcja czystych technologii?


Bariery w rozwoju OZE

Efektywność energetyki wiatrowej na lądzie ogranicza ustawa odległościowa, która co prawda jest obecnie zliberalizowana, ale w stopniu niewystarczającym dla jej dynamicznego rozwoju. OZE napotyka wiele barier na poziomie sieci elektroenergetycznych, procedur administracyjnych i elastyczności rynku.

Stracony potencjał szybkiego rozwoju OZE w Polsce tkwi w odmowach wydawania warunków przyłączenia nowych mocy. W celu zmiany sytuacji, według Rady niezbędne jest:

  • zobligowanie operatorów sieci dystrybucyjnych do transparentnego przygotowania
    planów rozwoju sieci, dopasowanego do większego potencjału rozwoju OZE
  • umożliwienie współdzielenia przyłączenia sieciowego przez różne instalacje OZE
    (tzw. cable pooling)
  • umożliwienie przyłączenia źródła OZE bezpośrednio do odbiorcy (linie bezpośrednie)
  • dokładny przegląd infrastruktury sieciowej – tak, by ewentualne odmowy przyłączenia
    nowych instalacji wynikały z rzeczywistych zagrożeń dla pracy sieci, a nie teoretycznych
    przeciążeń określonych w analizach rozpływowych, które nie wpływają na
    bezpieczeństwo systemu

Czytaj również: Warzą piwo dzięki zielonej energii


Energetyka prosumencka

Rada podkreśliła, że należy dążyć do dalszego rozwoju energetyki prosumenckiej. W tym aspekcie, pozytywnie oceniono przedłużenie programu Mój Prąd w Polsce do końca 2023 r. Kontynuowane jest w nim wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii.

Polska jest obecnie jednym z liderów w Europie w zakresie przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. W kolejnych latach powinna ugruntowywać swoją pozycję, co pozwoli zwiększyć odporność na kryzysy paliwowe, poprawić jakość powietrza i zmniejszyć emisje CO2.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Komunikat prasowy Eksperckiej Radt BEiK

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE